Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Fransız düşünce kuruluşu: “İran’ın Füze Saldırısı Bir Dönüşüm Noktasıydı”
Fransız düşünce kuruluşu: “İran’ın Füze Saldırısı Bir Dönüşüm Noktasıydı”

Fransız düşünce kuruluşu: “İran’ın Füze Saldırısı Bir Dönüşüm Noktasıydı”

“Füze sistemlerinde elde ettikleri bu ilerleme, Devrim Muhafızları için çeşitli savunma kabiliyeti ve daha geniş savaş alanlarında operasyon yapma yetisi sağlıyor.”

İran’ın Suriye’nin kuzeyindeki Deyrezor’daki IŞİD karargahını hedef alan füze saldırısının üzerinden bir ay geçmesine rağmen operasyon dünyanın önde gelen stratejik araştırma merkezleri ve düşünce kuruluşlarının gündemindeki sıcak yerini koruyor.

Fransa Stratejik Araştırmalar Merkezi, konuya ilişkin kapsamlı bir rapor hazırladı, raporda İran’ın Füze Operasyonuna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Füze operasyonun İran’ın Füze gücünün ne kadar ileri bir boyuta ulaştığının göstergesi olduğunu vurgulandığı değerlendirme raporunda, “İran’ın Füze tehdinin ne kadar gerçekçi olduğunu ve Avrupalı strateji kurumlarının değerlendirmelerinden ne kadar ileri buyutlarda olduğunu gösterdi, geleneksel olarak Avrupalı düşünce kuruluşları İran’ın uzun menzilli füzeleri üzeinde durdu ve  kısa menzilli füzeleri konusunda o yoğun dikkat sarfetmedi, bu operasyon bize İran’ın kısa menzilli füzeleride gerçekçi operasyonal hedefler içinhazırlanmış olduğunu gösterdi. veGelinen noktada  onların vurabileceği mesafe ve aynı zamanda vurdukları hedefe karşı ne kadar hasas bir yol izlediklerini bizlere gösteriyor”

Fransız düşünce merkezinin raporun devamında, “Füze sistemlerinde elde ettikleri bu ilerleme, Devrim Muhafızları için çeşitli savunma kabliyeti ve daha geniş savaş alanlarında operasyon yapma yetisi sağlıyor.” değerlendirmelerine yer verdi.

Raporda şu iddalara yer verilmesi dikkat çekti, “ İran’ın Füzelerinin bu kabiliyetleri elde etmesi, körfez ülkelerine karşı bir tehdit oluşturduğunun gösterfesidir, gelinen nokta bölgedeki askeri stratejilerin bir daha gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Suriye’deki iç savaşta, Rusya’nın kalibreli füzeleri ve İran’ın balistik Zülfikar füzelerinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi, İran’ın son füze operasyonu çeşitli açıklardan bir dönüşüm noktası olarak değerlendirilebilir.”

Tesnim Haber Ajansı

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz