Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Gazze ablukasına karşı Kadınlar Gemisi Gazze’ye gidecek
Gazze ablukasına karşı Kadınlar Gemisi Gazze’ye gidecek

Gazze ablukasına karşı Kadınlar Gemisi Gazze’ye gidecek

Dünyanın farklı yerlerinden, Gazze üzerindeki ablukaya karşı olan kadınlar Gazze’ye bir Kadın Gemisi kaldırıyor. 14 Eylül’de Barselona’dan yola çıkacak olan Kadın Gemisi  İsrail’in Gazze şeridine uyguladığı yasa ve insanlık dışı ablukaya meydan okuyor
Gazze ablukasına karşı olan kadın grupları ve kadınlar Gazze’ye gitmek üzere bir Kadın Gemisi kaldırıyor. 14 Eylül günü Barselona’dan yola çıkacak olan Amal (Umut) ve Zaytuna (Zeytin) adlı gemiler 12-14 Eylül arasında Barselona Limanı’ndaki Bosch i Alsina rıhtımına demirlemiş olacak. Burada Özgürlük Filosu’nun Gazze Yolunda Kadın Gemisi, dünyanın her yerinden kadınların seslerini Filistinli kadınlarla dayanışmak üzere yükselteceği etkinlikler (konserler, kamuya açık konuşmalar, atölyeler, gösteriler ve gemilere ziyaret) düzenlenecek.
Etkinlikleri Women’s Boat to Gaza (Gazze Yolunda Kadın Gemisi), Rumbo a Gaza (Gazze’ye Yelken Açma), Freedom Flotilla Coalition (Özgürlük Filosu Koalisyonu) düzenliyor, Barselona Belediyesi ile Fundación Esperanzah (Umut Vakfı)!, Prou Complicitat amb Israel (İsrail’le Suç Ortaklığına Son), BDS, Pallasos en Rebeldía (Palyaçolar İsyan’da) da destek oluyor.
Gemide bulunacak kadınlar arasında İsveç Sol Parti’den parlamentoya giren Jeannette Escanilla da var. Daha önce, Batı Şeria’yı ziyaret etmiş ve Gazze’ şeridine gitmek üzere Stokholm’den yola çıkmış olan Estelle gemisinde de yer alan Escanilla, uluslar arası dayanışmanın altını çizerek ablukanın en çok kadınları ve çocukları mağdur ettiğini vurguluyor.
1980 yılında Nobel ödülünü kazanmış olan Arjantinli insan hakları eylemcisi, Latin Amerika’da askeri diktatörlüklere karşı şiddetsiz mücadele etmiş olan Adolfo Pérez Esquivel de Gazze Yolunda Kadın Gemisi’ni destekleyenler arasında.
Gemiye Kanada’dan, belgesel yönetmeni Eva Manly, emekli öğretim görevlisi Marilyn Porter ve sosyal hizmet görevlisi Wendy Goldsmith katılıyor. Goldsmith aynı amanda Gemi’yi örgütleyenler arasında. Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead MacGuire (Kuzey İrlanda), Yeşiller Partisi milletvekili Marama Davidson (Yeni Zelanda), senaryo ve oyun yazarı Naomi Wallace (ABD), sporcu ve akademisyen Gerd von der Lippe’nin (Norveç) yanı sıra eşini Mavi Marmara baskınında kaybetmiş olan sporcu ve antrenör Çiğdem Topçuoğlu da yer alacak.
islamianaliz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz