Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Hadi el-Amiri: Kürt-Şii savaşı düşmanın hayalidir
Hadi el-Amiri: Kürt-Şii savaşı düşmanın hayalidir

Hadi el-Amiri: Kürt-Şii savaşı düşmanın hayalidir

Irak Gönüllü Halk Güçleri Komutanı Hadi el-Amiri, Peşmerge ile ortak hedefler için savaştıklarını belirterek “Kürt-Şii savaşı düşmanın ham hayalidir” dedi.
YDH- Gönüllü Halk Güçleri Komutanı Hadi el-Amiri, Kürdistan Bölgesi’nin eski Başbakanı Berhem Salih’e ait Xendan adlı internet sitesine verdiği demecinde Kürtlerle Şiilerin Irak’ın iki önemli unsuru olduğunu belirterek “Kürt-Şii savaşı veya Kürtlerle Şiilerin ilişkilerinde gerginlik, Irak’ın düşmanlarının ham hayalidir” dedi.

Tuzhurmatu’da yaşanan çatışmalara son veren anlaşmanın yapılmasından sonra Xendan’a demeç veren Hadi el-Amiri, “Bu hassas dönemlerde bazen sorunlar veya gerginlikler yaşanabiliyor. Ancak bu gerginlikler asla Şiilerle Kürtler arasındaki ilişkinin bozulmasına neden olmayacaktır” dedi.

Şiilerle Kürtler arasında tarihe dayanan dostluk ve işbirliği bulunduğunu belirten Hadi el-Amiri, “Bizim, şu an müzakere yaptığımız kardeşlerimizle ve diğer Kürt liderlerle onlarca yıl eskiye dayanan dostluğumuz var. Bizler Saddam rejimine karşı aynı siperlerde bulunduk. Basın toplantısında da söylediğim gibi biz Peşmerge güçleriyle aynı mezarları paylaşıyoruz. Biz ortak bir kadere sahibiz ve ortak hedefler için mücadele ediyoruz” dedi.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz