Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Haklı Tepkiler Özür Diletti!
Haklı Tepkiler Özür Diletti!

Haklı Tepkiler Özür Diletti!

Yeni Şafak Yazarı Kemal Öztürk, Caferileri yabancı gibi göstermesi sonrasında gelen tepkiler üzerine özür diledi.

Yeni Şafak Yazarı Kemal Öztürk’ün 4 Ocak’ta kaleme aldığı “Teröre karşı şok dalgası nasıl oluşur?” başlıklı yazısında Türkiye’de yaşayan Caferileri yabancı gibi göstermesi büyük tepki çekmişti. Gelen tepkiler üzerine Kemal Öztürk, Caferilerden özür diledi.

Bugün (6 Ocak 2017) kaleme aldığı “İç çatışmayı önlemedeki samimiyet” başlıklı yazısının ilgili bölümünde şu ifadelere yer verdi:

“CAFERİ KARDEŞLERİME NOT:

4 Ocak Çarşamba günü yazdığım yazıda, teröre karşı şok edici, rutin dışı davranışlar sergilememiz gerekir demiştim. Örnek olarak, Iğdırlı Caferilerin İran büyükelçiliğine tepki vermesini de yazmıştım.

Bu, yanlış anlaşılmaya neden oldu. Sanki Türkiye’de yaşayan Caferileri de yabancı kategorisinde göstermişim gibi olmuş cümle. Kastım böyle değildi tabi ki. Ancak böyle anlaşılmışsa hata benimdir. Bu köşeyi takip edenler, vatansever hiç kimseyi ayrıştırmadığımı, ötekileştirmediğimi, yabancılaştırmadığımı bilir.

Başta Iğdır Milletvekili Nurettin Aras gibi, samimi olarak, nezaketle tepkilerini dile getiren Caferi kardeşlerim için bu düzeltmeyi ve özrü yayınlıyorum. Haklarını helal etsinler.”

Yeni Şafak Yazarı Kemal Öztürk’ün özrü memnuniyetle karşılanmasına rağmen bir eleştiriyi de beraberinde getirdi. Komşu ülkelerle yaşanan sorunları düzeltmeye çalışan siyasi iradeye rağmen Öztürk’ün 4 Ocak tarihli yazısında ittifak halinde olduğumuz İran’ı teröre destek veren bir ülke olarak gösterip; Almanya, İngiltere ve ABD ile aynı kefede değerlendirmesi kimleri memnun eder?

4 Ocak 2017 tarihinda Kemal Öztürk ne yazmıştı:

“Türkiye’de yaşayan yabancılar:

Iğdır’da yaşayan Caferiler İran büyükelçiliğine, Fethiye’de yaşayan Almanlar Alman büyükelçiliğine, Kaş’ta yaşayan İngilizler İngiliz büyükelçiliğine, İstanbul ve Ankara’da bulunan Amerikalılar ABD büyükelçiliğine toplu olarak gitseler. Orada Türkiye ile savaşan terör örgütlerine karşı hükümetlerini mücadele etmeye çağırsalar. Bu ülkenin batı medeniyetinin bir parçası olduğu kadar, doğu medeniyetlerinin en önemli temsilcisi olduğunu, buna saygı göstermelerini isteseler. Nasıl olur?
./…
Tüm bunlar terörü, teröristi, onlara destek veren ülkeleri şok eder mi? Kurdukları oyunu, planladıkları kötü niyetleri boşa çıkartır mı?”

on4haber.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz