Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Halep’in kurtarılması, Suriye’nin teröristler karşısındaki başarısında dönüm noktası
Halep’in kurtarılması, Suriye’nin teröristler karşısındaki başarısında dönüm noktası

Halep’in kurtarılması, Suriye’nin teröristler karşısındaki başarısında dönüm noktası

Suriye ordusu dün gece teröristlerin en önemli üs olarak kullandıkları Halep kentinin doğusunun da temizlenerek tamamının kurtarıldığını resmi olarak açıkladı.

Suriye ordusu Halep’in doğusunun 5 yıl aradan sonra tamamen teröristlerden arındırıldığını ve hali hazırda sadece iki küçük mahallenin teröristlerin elinde olduğunu ve teröristlerin bu bölgeden çıkartılmasıyla Halep’in tamamen Suriye devletinin kontrolü altına geçeceğini bildirdi.

5 yıl işgalden sonra Halep kentinin kurtarılması münasebetiyle bizzat Halep halkı tarafından şehir cadde ve sokaklarında kutlama törenleri ve coşkunun yaşandığını bildiren Suriye ordusu, dün gece teröristlerin Halep’teki en son merkezlerinden de çıkarılmasıyla bu şehrin 5 yıl aradan sonra kontrolünün tam olarak ele geçirildiğini bildirdi.

Halep’ten ulaşan bazı haberlerde ise şehrin bazı semtlerinde yer yer çatışmalardan devam ettiğini bildirmekte. Suriye kaynakları şehrin şu anda %99’luk bölümünün kontrolünün ordu birlikleri elinde olduğunu bildirmekteler.

Teröristlerin Halep’te almış oldukları ağır hezimet ardından terör örgütlerinin bu yenilgiden birbirlerini suçlamaya başladıkları ve hatta yer yer çatışmalar yaşandığı bildirilmekte.

Teröristlerin ağır yenilgi aldıkları son haftalarda onların hami ve destekçileri muhtelif ülkelerde birçok oturumlar düzenleyerek, Suriye ordusu ve müttefiklerinin Doğu Halep’teki başarılarını durdurmaya çalışmış ancak onların tüm girişimleri, teröristlerin ağır hezimetini engelleme konusunda yeterli olmayarak, hayretten fal taşı gibi açılmış gözleri önünde Suriye ordusu ve direniş güçlerinin zaferleri perçinlenmiştir.

Halep’te teröristlerin ağır hezimeti ve Suriye ordusunun bu üstün zaferleri, gerek Suriye içinde ve gerekse bölge ve uluslararası alanda geniş ilgi uyandırmış ve bu konuda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Kuşkusuz Şam ve Humus yenilgilerinden sonra Halep, teröristlerin en son kalesi ve umut kapısıydı ve şimdi buranın Suriye ordusu ve müttefikleri tarafından kurtarılması Suriye’de savaşın istikametin büsbütün değiştirecektir.

Bu çerçevede son aylarda Suriye ordusunun teröristler karşısındaki zaferlerinde bir dönüm noktası olan teröristlerin Halep yenilgisi Suriye’nin öteki bölgelerinde de teröristler açısından yeni yenilgileri beraberinde getirecektir.

Bunun için de teröristlerin Halep yenilgisini onların ve patronlarının Suriye’deki hezimet ve sonları hususunda bir geri sayım olarak nitelemek mümkün.

Diğer yandan Halep şehrinin Suriye ordusu tarafından tamamen kurtarılması, Batılıların, Siyonistlerin, terörizmin destekçisi bazı Arap rejimleri ile Türkiye’nin projelerinin yenilgisi demektir.

Bölgedeki kriz ve kargaşa olaylarından en büyük menfaati sağlayan Siyonist İsrail rejimi batılı devletlerle birlikte bölgede sürekli komplo teorileri peşinde olup, terör örgütlerine her yönden destek vermek suretiyle direniş çizgisinde olan bölge ülkeleri ve halklarını daha fazla mağdur etmeye çalışmış ve bu durum onları kendi saldırgan tutumlarında daha da cesaretlendirmiştir. Öyle ki bundan bir süre önce Siyonist rejim savaş bakanı Avigdor Lieberman, Suriye ve Irak’ın bölünmesinin bölgedeki tüm sorunların anahtarı olduğunu belirtmiş ve bununla da bölgede nasıl iğrenç bir hedef peşinde olduğunu açık bir dille açığa vurmuştur. Artık Suriye krizinin bölge dışından empoze edilmiş bir komplonun yansıması olduğunu, batılı ülkelerin, bölgedeki gerici bazı yönetimlerin işbirliği ile bu komplonun asıl finansörleri olduğunu bilmeyen yoktur ve bundan asıl amaç ise BOP planının hayata geçirilmesi ve bölge ülkelerinin parçalanarak, emperyalistler için yutulabilir lokmalar haline getirtilmesidir.

Halep Suriye’nin önemli ve stratejik şehirlerinden biri olarak bu ülkeye yönelik emperyalist komplonun hayata geçirilmesinde önemli bir yere sahipti ve bunun için de teröristlerin Suriye aleyhindeki komplo ve saldırılarında ana karargâh olarak kullanılmıştır. İlk etapta Halep’in tamamen işgal edilerek Suriye’nin parçalanması ve yeni oluşturulacak bir devlet için başkenti olarak belirlenmesi amaçlanmıştı. Fakat Suriye ordusu ve halkının tüm bu komplolar ve terör örgütleri karşısındaki başarılı ve yiğitçe direnişi düşmanın tüm planlarını suya düşürmüş bulunmakta ve hali hazırda bu şehrin kontrolü artık Suriye ordusunun eline geçmiştir.

Teröristlerin Halep’teki yenilgisi aynı zamanda bölgesel bir takım etkileri de beraberinde getirerek teröristler karşısında mücadele veren direniş güçlerinin moralini büsbütün artıracaktır. Teröristlerin Ortadoğu bölgesinde zayıflatılması, Irak’ta Musul’un kurtarılması veya Libya’da teröristlerin kontrolünde bulunan bölgelerin kurtarılması gibi bir takım sonuçlara zemin hazırlayacak. Halep’te Suriye ordusu ve direniş güçlerinin zaferi teröristlere karşı mücadelede aydın bir geleceği müjdelemekte.

Parstoday

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz