Perşembe , 18 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » HAMAS: “Hiçbir zaman Suriye hükümetini veya rejimini eleştiren bir tavır içerisinde olmadık”
HAMAS: “Hiçbir zaman Suriye hükümetini veya rejimini eleştiren bir tavır içerisinde olmadık”

HAMAS: “Hiçbir zaman Suriye hükümetini veya rejimini eleştiren bir tavır içerisinde olmadık”

Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk, Suriye aleyhine çalışanların örgütten uzaklaştırıldığını açıkladı.

El Alem televizyonunun haberine göre Hamas Siyasi Bürosu Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın üyelerinden hiçbirinin Suriye’ye karşı faaliyet göstermesini kabul etmediğini belirterek Suriye yönetimine karşı faaliyetlerini tespit ettikleri üyelerini ise uzaklaştırdıklarını söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in geçtiğimiz günlerde Hamas’la ilgili yaptığı eleştirilere cevap veren Musa Ebu Merzuk, “Suriye Cumhurbaşkanı sürpriz bir şekilde özellikle de Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’e yönelik eleştirilerde bulundu. Biz bunu kabul edilemez olarak görüyoruz. Çünkü ne Halid Meşal’in ahlakı buna izin verir ne de Hamas’ın politikaları fırsatçılık temelinde belirlenir” dedi.

Halid Meşal’in Suriye’de bulunduğu dönemde Suriye İhvanı’nı Suriye yönetimi ile ihtilaflarından dolayı eleştirdiğini belirten Ebu Merzuk, Halid Meşal’in karısıyla kızının da Suriye’de bulundukları dönemde Suriyeli muhaliflere hiçbir şekilde eğilim göstermediğini ve kendilerine bu yönde bir suçlamanın da yapılmadığını söyledi.

Hamas Suriye’ye ihanet etmedi

Musa Ebu Merzuk sözlerine şöyle devam etti: “Suriye’den çıkarken Halid Meşal’i her şeyden çok daha fazla inciten şey Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le olan samimi ilişkilerinin bitmesiydi. Nitekim Suriye rejiminin ve hükümetinin Hamas’la ilişkisi herkes tarafından biliniyordu. Hamas, bunu asla unutmadı ve ona ihanet etmedi. Her zaman, her zeminde Suriye’ye teşekkür etti. Ama Cumhurbaşkanı Esed’in Hamas’la ilgili sözleri insafsızca oldu ve biz buna karşı sessiz kalamayız.”

Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın Suriye’den ayrılma konusunda ahlaki ve siyasi bir karar verdiğini belirterek Hamas’ın bu karardan dolayı herkesten çok daha fazla zarar göreceğini bildiğini; ancak hareketin kendine olan saygısından dolayı Suriye’nin iç işlerine karışmamak için bu kararı almak zorunda bulunduğunu söyledi.

Ebu Merzuk, “Biz hiçbir zaman Suriye hükümetini veya rejimini eleştiren bir tavır içerisinde olmadık. Her zaman yaşanan olaylar karşısında tarafsız kaldık ve Suriye’yi bu durumdan uzak tutmaya çalıştık. Biz her zaman dost ve kardeş Suriye halkının idealleriyle birlikte olduk ve olacağız. Onun acılarını yüreğimizde hissettik ve Suriye’nin güvenlik ve istikrara kavuşmasını bekliyor ve umuyoruz” dedi.

ydh.com.tr