Cumartesi , 20 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Hamas, İşgalci İsrail Rejimini Uyardı!
Hamas, İşgalci İsrail Rejimini Uyardı!

Hamas, İşgalci İsrail Rejimini Uyardı!

İsrail rejimi meclisi Knesset’in yasama komisyonu, işgal altında bulunan Filistin’deki camilerde yüksek sesle okunan ezanların ‘gürültü kirliliği’ yarattığı gerekçesiyle hoparlör ile ezan okunmasına yasak getiren bir tasarıyı onayladı.

İsrail kamuoyunda ‘ezan yasağı’ veya ‘müezzin yasası’ olarak bilinen yasa tasarısını görüşen işgalci Siyonist rejimin meclisindeki yasama komisyonu dün akşam tasarıyı onaylayarak meclise sevk etti.

Gürültü kirliliğine neden olduğu iddiasıyla camilerden hoparlör kullanılarak ezan okunmasını yasaklayacak tasarının yürürlüğe girmesi için Knesset’te üç farklı oturumda görüşülerek tasarının oylanması bekleniyor.

Yasama komisyonundan yapılan açıklamada Necef, Celile, Kudüs ve Tel Aviv gibi şehirlerdeki yüzlerce İsrail vatandaşından günde 5 vakit ve yüksek sesle okunan ezan nedeniyle şikayet aldıklarını, Musevi vatandaşların rahat uyku uyuyamadıkları için onların haklarının hakkaniyet çerçevesinde korunması gerektiği için bu yasarının onaylandığı iddia edildi.

NETANYAHU: GÜRÜLTÜ İÇİN BİZZAT BANA GELDİLER

Filistinlilerin ve İslam dünyasının büyük tepkisini çeken yasa tasarısı daha önce de birçok kez gündeme gelmiş, ancak kanunlaşamamıştı.

İsrail rejimi Başbakanı Benyamin Netanyahu da dün yaptığı yazılı açıklamada, ‘gürültü yaparak insanları rahatsız ettiği’ iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

Netanyahu, açıklamasında, “Sadece Yahudiler değil, bazı Müslüman ve Hristiyanlardan da yüksek sesli ezan konusunda bizzat kendim çok sayıda şikayet aldım. Biz insanların inanç ve ibadetlerini yerine getirmelerine asla karşı değiliz, ancak bu ülkenin tüm vatandaşlarının haklarının korunması gereklidir” ifadesini kullandı.

ORTAK ARAP LİSTESİ: IRKÇI BİR ADIM

Knesset’teki Ortak Arap Listesi’nden yapılan açıklamada, ezanın yasaklanmasını öngören yasa tasarısının ‘ibadet özgürlüğünü ihlal eden ırkçı bir adım’ olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Radikal bir hükümetin faşist unsurlarının, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun desteğiyle ezanı yasaklama çalışmaları, tehlike arz eden bir gelişmedir. Bütün dinlerin özellikle de Müslümanların ibadet özgürlüğüne yönelik ırkçı bir girişimdir” ifadesi kullanıldı.

Netanyahu’nun ezanı ‘gürültü’ olarak nitelendirmesinin de kınandığı açıklamada, ezanın sadece dini bir uygulama değil, Filistin halkının kültür ve medeniyetinin en önemli sembollerinden biri olduğu vurgulandığı belirtiliyor.

HAMAS: TEHLİKELİ BİR GİRİŞİM

Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada ise ‘tehlikeli’ olarak nitelendirilen yasa tasarısının işgalci İsrail yönetimi tarafından onaylanmasının yansımalarına karşı uyarıda bulunuldu.

Açıklamada, “Ezanın yasaklanması Müslümanların dini duygularını provoke etmenin yanı sıra ibadetlere ve dini sembollere yönelik kabul edilemez bir müdahaledir” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu yasa tasarısının dini ve tarihi hakları, kutsalları koruma altına alan uluslararası kanun ve sözleşmelere aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerine de “camilere yönelik saldırı ve ihlalleri durdurmak için harekete geçmeleri” çağrısında bulunuldu.

/Sputnik

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz