Cuma , 19 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Hamas: Tünellerimiz yıkılmadı, kullanıma hazır
Hamas: Tünellerimiz yıkılmadı, kullanıma hazır

Hamas: Tünellerimiz yıkılmadı, kullanıma hazır

Siyonist Rejim’in Gazze’den İsrail’e uzanan tünelleri yok etme yönündeki çabalarına rağmen, Hamas halen işgal topraklarına sızma yapılabilecek çok sayıda tünellere sahip. Hamas komutanlarından Ebu Leys, Times of London’a verdiği bir demeçte Gazze’de güvenlik olmadığı müddetçe İsrail’in de güvende olmayacağı uyarısında bulundu.

“Gazze güvende olmazsa İsrail’de güvenlik olmaz”

Perşembe günü Gazze şehrinde yapılan gösterilerde konuşan Hamas Sözcüsü Muşir el Mısri, Hamas’ın halen Siyonist Yapı’ya sızabilecek çok sayıda tünele sahip olduğunu söylemişti. Mısrî dün yaptığı konuşmada taleplerinin karşılanmaması durumunda savaşın yeniden başlayacağını ve bu tünelleri İsrail’e yapılan saldırılarda kullanacaklarını belirtmişti.

Çarşamba günü ise Katar merkezli televizyon kanalı El Cezire’nin bir muhabiri, mücahitlerin işgal topraklarına sızma operasyonunda kullandıkları tünellerden birinde çekim yaptı. Kassam mücahitlerinin gelişmiş keskin nişancı tüfeklerinin ve anti tank sistemlerinin de gösterildiği haberde, Cezire muhabiri Kassam Tugayları’na mensup mücahitlerle birlikte işgal topraklarına açıldığını söyledikleri bir tüneli de kayda aldı.

Hamas Komutanı: Kısmen çökmeler olsa da tünel ağımız ayakta

Öte yandan, İzzeddin Kassam Tugaylarının komutanlarından 43 yaşındaki Ebu Leys, İngiltere’de yayınlanan Times of London’a verdiği mülakatta, Gazze Direnişi’nin elinde halen “İsrail’in hayal dahi edemeyeceği kadar çok sayıda füze bulunduğunu” söyledi.

Ebu Leys, İngiliz gazetesine verdiği mülakatta, her ne kadar Direniş’in inşa ettiği tünellerden bazıları İsrail’in saldırıları sonucunda ‘kısmen çökmüş’ olsa da tünel ağının bir bütün olarak ayakta durduğunu söyledi.

“Gücümüzün %10’unu kulandık”

“Uzun bir savaş için hazırlandık” diyen Ebu Leys, “Bu savaşta daha önce hiç vurmadığımız işgal şehirlerini vurma imkanımız var. Tekrar İsrail sınırlarına da sızma operasyonu gerçekleştirebiliriz. Bu savaşta gücümüzün yalnızca %10’unu kullandık.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hamas’ın tecrübeli komutanı, yaşanan bu savaşın kendisinin 90’lı yıllarda örgüte katılmasının ardından gördüğü en şiddetli savaş olduğunu belirtti.

Ebu Leys, “Bu savaş önceki savaşlardan tamamen farklı bir savaş” derken, “2008 yılında, hava saldırıları ve havadan yapılan gözetim bizi gafil avlamıştı. 2008’deki savaş bize çok şeye mal olmuştu. Bunun ardından biz savaşı yerin üstünden yerin altına taşımak için stratejik planlarımızı yaptık.” dedi.

“Silahların imalatında çalışan kadın mühendislerimiz bile var”

Silahlarımızın çoğu kuşatma altındaki Gazze’de imal ediliyor” diyen Ebu Leys, Direniş’in mühendisleri tarafından Gazze’de üretilmiş bir keskin nişancı tüfeğini gösterirken Hamas’ın silahların ve füzelerin üretiminde çalışan kadın mühendislerinin dahi bulunduğunu belirtti. Ebu Leys, “Silahlarda kullanılan malzemeleri ise Gazze’ye tünellerden ve denizden sokuyoruz” dedi.

Tüneller duruyor

Çarşamba akşamı El Cezire’de Tamer Mişel imzasıyla yayımlanan bir haberde ise Gazze’den işgal topraklarına açılan bir tünel kayda alındı.

Mişel haberde “Direniş’in yüksek kaliteye sahip tünelleri bu tüneller kullanılarak gerçekleştirilen başarılı saldırıların arkasında gizlenmeye devam ediyor. Bu içinde bulunduğumuz Gazze’den İsrail’e açılan tünellerden biri. Kassam Tugayları tünellerin halen kullanıma hazır halde bulunduğunu belirtiyor.

Filistin Direnişi İsrail saldırganlığına karşı koymak için yerin üstünde ve altında hazır halde bekliyor. Düşmanı şaşırtma ve kuvvetle vurma konusundaki yeteneğini ispatlamış vaziyette.

islamianaliz