Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Hicaz İşgalcisi Suudilerin Haşd-i Şaabi’ye Yönelik Karalama Kampanyası
Hicaz İşgalcisi Suudilerin Haşd-i Şaabi’ye Yönelik Karalama Kampanyası

Hicaz İşgalcisi Suudilerin Haşd-i Şaabi’ye Yönelik Karalama Kampanyası

Resmi temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Ürdün Dışişleri Bakan Yardımcısı Nasır Cude ile başkent Riyad’da bir araya gelen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr katıldığı ortak basın toplantısında, Vahabi teröristlerin imhası amacıyla kurulan Haşd-i Şaabi’nin İranlı subaylar tarafından eğitilip yönlendirilen salt mezhepçi bir teşkilat olduğunu ve Irak’ın milli güvenliğini tehdit ettiğini ileri sürdü.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr’in söz konusu iddiaları Iraklı yetkililer tarafından sert bir dille kınandı.

IŞİD terör örgütünün saldırı ve katliamlarını durdurmak amacıyla Irak’taki yüksek İslami ve dini taklid mercilerinden Ayetullah Seyid Ali Sistan’inin fetvası ve tekfirci hunhar teröristlere karşı cihad çağrısı üzerine Irak Gönüllü halk Güçleri anlamına gelen Haşd-i Şaabi birlikleri kuruldu.

Irak güvenlik güçleriyle İran askeri danışmanları bu halk güçlerini eğitip donattılar. Haşd-i Şaabi’nin asıl görevi IŞİD gibi katiller sürüsü çeteleri etkisiz hale getirip imha etmektir. Bu yüzden tekfirci terör örgütlerini kurdurup besleyen ve İslam ülkelerini kana bulayan ve İslam mezhepleriyle farklı dinlere mensup insanlar arası savaş ve çatışma çıkarmaya çalışan Vahabi Suudi hanedan rejimi, Haşd-i Şaabi güçlerini karalamaya özen gösterip, IŞİD ve diğer tekfirci çetelere karşı savaşı zayıflatıp etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Irak devleti ve halkının düşmanı yabancı güçler Haşd-i Şaabi’ye karşı da fırkacı bir kin ve nefret beslemekteler. Çünkü IŞİD’in imhasıyla artık Irak’ın iç işlerine müdahale edemeyecekler. Irak halkının direnişini kırmak amacıyla düşman güçler Haşd-i Şaabi’yi karalayıp suçlamaktadırlar. Kurup besledikleri IŞİD’i doğrudan ve açık olarak destekleyemeyen Suudi krallık rejimi ve bölgedeki bazı rejimler, Haşd-i Şaabi’nin El-Enbar, Musul ve Talefer’in IŞİD’den temizlenmesi operasyonların katılmaması gerektiğini ileri sürüp dolaylı olarak insanlık ve İslam düşmanı hunhar IŞİD’i koruyup kollamaya çalışıyorlar.

Irak hükümeti, meclisi ve halkı, mutlaka Haşd-i Şaabi’nin Musul’un IŞİD teröristlerinden temizlenmesi operasyonlarına katılmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Haşd-i Şaabi gönüllü güçleri de kararlı bir savaş yürütmektedir.

Haşd-i Şaabi güçleri Telafer’i kurtarmak ve hunhar IŞİD teröristlerinin Musul’dan çıkıp Suriye’ye kaçmalarını önlemek amacıyla Irak’ın Suriye ile olan batı sınırlarını gözetim altına almış bulunuyor. Suudi krallık rejimi fırkacı Vahabi bir anlayışla Irak gelişmelerini değerlendiriyor. Haşd-i Şaabi’nin varlığı Irak’ın bağımsızlığı ve milli güvenliğinin garantörüdür. Bu nedenle Suudi hanedan rejimi ve benzerleri Haşd-i Şaabi’ye kin ve düşmanlık besleyip halk güçlerini suçlamaya çalışıyor.

Suudi krallık rejimiyle gerici dikta müttefik rejimleri, Irak’ı Arap dünyasında kendilerine karşı güçlü bir rakip olarak görüyorlardı. Irak’ta demokratikleşme, seçimle işbaşına gelen hükümetin iktidar olması, gerici dikta Arap rejimlerinin korkulu rüyasıdır.

Çünkü Irak’ta demokratik düzenin gelişmesi ve güvenli bir ülke olması, diğer Arap milletlerinin de özgürlük ve demokratikleşme taleplerinin yükselişe geçmesine sebep olacaktır. Irak’ın güney komşusu olan Arabistan halkının bu süreci başlatmasından korktukları için Suudi krallık rejimi Irak devlet yapısını ve Haşd-i Şaabi gibi halk güçlerini suçlayıp etki alanlarını daraltmaya çalışıyor.

Amerika liderliğindeki IŞİD ile savaş koalisyonunun komutanı general Stephen Townsend, Arabistan Dışişleri Bakanı’nın Haşd-i Şaabi güçlerine yönelik boş ve akılsız suçlamalarını reddederek, bu güçlerin Irak’ın meşru ve yasal güvenlik güçleri olduğunu, Musul’u IŞİD’den temizleme operasyonlarında büyük başarılar kazandıkları itiraf etti.

Rast Haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz