Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Hicaz İşgalcisinden İtiraf: Erdoğan ihanet etti
Hicaz İşgalcisinden İtiraf: Erdoğan ihanet etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile Riyad'da Erga Sarayı'nda görüştü. Görüşme sonrası Suudi Arabistan Kralı Al Suud Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı uğurladı. (Kayhan Özer - Anadolu Ajansı)

Hicaz İşgalcisinden İtiraf: Erdoğan ihanet etti

Suudi Büyükelçi: Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına gelmesini destekleyen biziz, darbeden sonra da destekledik ama o Suriye’deki bütün kazanımlardan çark ederek ihanet etti. Çıkarı için Rusya ve İsrail’e yanaştı.

Tesnim Haber Ajansı – Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Doktor Adil bin Serraç Merdad Türkiye’ye ilişkin BBC Arapça’ya sert açıklamalarda bulundu. Merdad Türkiye’nin çıkarları ve iç siyasi krizlerinden kaçmak için Rusya ve İsrail’e yakınlaştığını belirtti.

Büyükelçi Merdad, Cumhurbaşkanlığı makamına gelmesi için Erdoğan’ı destekleyenin Suudi Arabistan olduğunu, darbeden hemen sonra da Suudi Arabistan’ın Türkiye’yi ve seçilmiş hükümeti ilk destekleyen ülkeler arasında olduğunu, desteğinin de bugüne kadar devam ettiğini ifade etti.

Büyükelçi, Türkiye’nin 6 yıl önce Suriye’deki halk kalkışmasını silahlı muhalefete dönüştürdüğünü ve Suriye Devlet Başkanına karşı muhalif gruplara kucak açtığını, dahası Erdoğan’ın her defasında ‘Esed Gitmeli’ prensibini Suriye’deki krizin çözümünün tek yolu olarak ilan ettiğini dile getirdi.

Erdoğan Ve AKP Çark Etti

Büyükelçi, başta Erdoğan olmak üzere Türk hükümetinin bir zamanlar ‘kırmızıçizgi’ kabul ettiği Esad’ın gitmesi prensibinden son zamanlarda çark ettiğini belirtti.

Suudi Büyükelçi Türkiye’nin Suriye’deki bu tutum değişikliğinin Osmanlı devrinden bu yana Türklerin çıkarları değiştiğinde Arap devletlerine karşı ihanetinin bir başka modeli olduğunu öne sürdü.

Büyükelçi Merdad son olarak, Türkiye’nin Suriye’de son zamanlardaki kazanımlara sırtını döndüğünü ve Suriye’yi yıkık şekilde terk ettiğini; Suriye’deki sivil kayıplardan, evsiz kalan milyonlardan ve mültecilerden Türkiye’nin sorumlu olduğunu belirtti.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz