Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Hizbullah ve İran’ın Suriye’deki Varlığı Bu Ülkenin İsteği Doğrultusunda Gerçekleşmiştir
Hizbullah ve İran’ın Suriye’deki Varlığı Bu Ülkenin İsteği Doğrultusunda Gerçekleşmiştir

Hizbullah ve İran’ın Suriye’deki Varlığı Bu Ülkenin İsteği Doğrultusunda Gerçekleşmiştir

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı El-Meyadin Kanalına verdiği röportajda, Hizbullah ve İran’ın Suriye’deki varlığının bu ülkenin yasal hükümetinin talebi üzerine gerçekleştiğini vurguladı.

Tesnim Haber Ajansı – Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, El-Meyadin kanalına verdiği röportajda bütün alametlerin İsrail’in savaşa hazır olmadığını gösterdiğini belirterek şunları söyledi: “Hizbullah en üst düzeyde bir hazırlığa sahiptir ve bütün sorunlarla mücadele edebilecek güçtedir. Eğer İsrail savaş başlatmak isterse, Hizbullah bu savaşla mücadele edebilecek güce sahiptir.

Hizbullah’ın gücü 2006 yılından şimdiye kadar fazlasıyla artmıştır ve bizim stratejik planlar oluşturma, uzmanlık, teçhizat ve insani kuvvet alanlarında gücümüz gelişmiştir.

Lübnan halkının büyük bir kısmı bizim Suriye’de tekfircilerle olan mücadelemizi ve ulaştığımız çeşitli zaferleri desteklemektedir.

Lübnan’daki bazı gruplarla Suriye konusunda yaşadığımız ihtilaflar Lübnan’daki çeşitli konularda birbirimizle iş birliği yapmamızda herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Biz Lübnan’a çok önem veriyoruz ve Lübnan’ın bütün noktalarının bizim için ayrı bir önemi vardır ve Lübnan’ın hiçbir bölgesi arasında ayrım gözetmiyoruz.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn yaptığı açıklamalarda milli ve kapsamlı bir duruştan bahsediyor ve onun faaliyetleri Lübnan’ı destekleme çerçevesinde gerçekleşiyor. Ordu, halk ve direnişin yardımı ile ülke desteklenmeli ve savunulmalıdır.

Lübnan Hizbullah’ı parlamento seçimleri için görecelik teorisini desteklemektedir.”

Naim Kasım Arap Birliğinin Birleşmiş Milletler ‘in belirli kararlarının kapağı haline geldiğine değinerek, “Filistin meselesi imani ve siyasi bir konudur” dedi.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı sözlerine şöyle devam etti: “Biz Suudi Arabistan’ı İsrail gibi düşman olarak görmüyoruz. Arabistan bazı ülkelerin Hac merasimine katılmasına engel olmaktadır.

Filistinliler ve Lübnanlılar İran’ın yardımı ile topraklarını Siyonist rejimin işgalinden kurtarmaya hazırdır.

Yaşanan gelişmeler ve sergilenen tutumlar Amerika Başkanı Trump’ın İran ile uzlaşmak istemediğini göstermektedir.”

Naim Kasım Hamas ve İran arasındaki ilişkilerin en zor zamanlarda bile kesilmediğine değinerek şu ifadelerde bulundu: “Hamas hareketi bazı eski tutumlarını yeniden gözden geçirdi.

İran her zaman dostluk elini Suudi Arabistan’a uzatmış ve bu ülke ile müzakerede bulunmak istemiştir ama İran’ın talebine karşı çıkan Riyad’dır. Suudiler İran ile görüşmelerde bulunmaya karşı çıkarak İran’ın bölgedeki Müslümanlarla ilişkisini engellemeye çalışmaktadır.”

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı İran ve Hizbullah kuvvetlerinin Suriye’deki varlığının bu ülkenin yasal hükümetinin talebi üzerine gerçekleştiğini belirtti.

Şeyh Naim Kasım, “biz kendi gücümüz dahilinde Yemen halkına yardım ediyoruz” diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Yemen’de meydana gelen şartları dikkate alarak, bu ülkede doğrudan bulunamayız ve Yemenliler de bizden böyle bir talepte bulunmamaktadır.

Hizbullah’ın Rusya ile olan ilişkisi bazı görüş ayrılıklarına rağmen çok iyi bir aşamadadır.

Müzakerelerde ve istişarelerde Cumhurbaşkanı Beşşar Esad olmadan Suriye krizinin çözümü düşüncesi mümkün değildir.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz