Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » İmad Muğniye » Hizbullah’ın yeni Muğniye’si
Hizbullah’ın yeni Muğniye’si

Hizbullah’ın yeni Muğniye’si

İmad Muğniye’nin ektiği tohumlar filizlenmeye devam ediyor. İmad Muğniye’nin oğlu Cihad Muğniye, Golan’a komutan olarak atandı.

CNN’e konuşan Suriye Ulusal Konseyi üyesi Mueyyid Gızlan, Hizbullah Komutanı İmad Muğniye’nin oğlu Cihad Muğniye’nin Golan’a komutan olarak tayin edildiğini söyledi.

Özgür Suriye Ordusu askeri istihbaratının ulaştığı bilgilere göre Cihad Muğniye’nin Hizbullah tarafından İsrail-Suriye sınırındaki Golan bölgesinden sorumlu komutan olarak tayin edildiğini belirten Gızlan, “Cihad Muğniye; Nasrallah’a, babasının halefi Mustafa Bedreddin’e ve İran Devrim Muhafızları’na yakın bir isim” dedi.

ÖSO’nun Tel Hara bölgesini ele geçirmesinin ardından Hizbullah’ın bu bölgeye dair planları hakkında bazı delillere ulaştığını bildiren Gızlan, “Hizbullah’ın bölgeye dair planları uzun vadeli, Suriye’den çekilme ihtimalinden bahsedilemez” şeklinde konuştu.

Hizbullah’ın Suriye-İsrail sınırındaki operasyonlarını genişletme düşüncesinde olduğunu ifade eden Gızlan, “Uluslararası toplum, Hizbullah tehlikesine karşı tetikte olmalı ve onların tehlikesini IŞİD gibi görmelidir” ifadelerini kullandı.

ÖSO’nun “Suriye devrimi” kapsamında Lübnan’ı bir hedef olarak görmediğini dile getiren Gızlan, “Ancak, Hizbullah’ın Golan’dan Şam ve Halep’e kadar Suriye’deki çatışmalara müdahale etmesine karşı elimiz boş oturamayız” dedi.

Hizbullah’ın Golan’daki rolünün barış gücü ile ÖSO arasına fitne tohumları ekmek olduğunu savunan Gızlan, “Böylece ÖSO’ya yönelik saldırılarına meşruiyet kazandıracak. Muğniye de bu planın bir parçası olarak oraya tayin edildi” açıklamasında bulundu.

Muğniye’nin tayini ile ilgilenen Suriye muhalefeti içindeki kaynaklar, Muğniye’nin 20’li yaşlarda olduğu ve Hizbullah’a ait güvenlik birimlerinde görev yaptığı bilgisini verdi.

“Hizbullah’ın beyni” olarak bilinen İmad Muğniye, 2008 yılında Suriye’de Mossad casuslarınca şehit edilmişti.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz