Pazar , 25 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Hz. Fatıma’yı anma programının 10’uncusu İstanbul’da yapıldı
Hz. Fatıma’yı anma programının 10’uncusu İstanbul’da yapıldı

Hz. Fatıma’yı anma programının 10’uncusu İstanbul’da yapıldı

Hz. Fatıma Platformu tarafından her yıl İstanbul’da düzenlenen Hz. Fatıma’yı anma programının 10’uncusu 9 Kasım Pazar günü İstanbul’da düzenlendi.

Saat 13-17 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsündeki Avrupa Kültür Başkenti Kongre Kültür Merkezi’nde yapılan programın sunuculuğunu Yazar-sunucu Mine İzgi Yaptı.

Kuran Tilaveti ile başlayan programın açılış konuşması Hz. Fatıma platformu kurucularından Yasemin Çoban tarafından yapıldı.

Yasemin Çoban konuşmasına katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra öncelikle Hz. Fatıma platformunun çalışmaları hakkında bilgi vererek başladı ve şöyle dedi:

“Hayatımızda Hz. Fatıma bize ışık oldu, bize nur oldu, bize rehber oldu. Biz Hz. Fatıma’yı hayatımıza örnek almayı farz olarak gördük.

Hz. Fatıma peygamberimizin İslam ümmetine bıraktığı bir emanettir, örnektir.

Hz. Fatıma hayattan kopuk yaşamamış, hayatın her alanında görülmüştür. Yani her yönü ile örnek olan bir şahsiyettir, O sadece kadınlara değil erkeklere de örnektir.”

Yasemin Çoban, konuşmasının sonunda Ramazan Deveci’nin  Hz. Fatıma platformunun çalışmalarından etkilenerek yazdığı “Yaşayan Kuran Hz. Fatıma” kitabının onuncu yılda kendileri için güzel bir hediye olduğunu söyledi.

Yasemin Çoban’ın konuşmasından sonra Hz. Fatıma Platformunun 10 yıllık çalışmasını anlatan bir slayt gösterimi sunuldu.

Daha sonra Hz. Fatıma Platformu gençlik grubu ezgileriyle programa renk kattılar.

Ezgilerden sonra Ramazan Deveci konuşmasını yaptı.Ramazan Deveci daha sonra özgür Mesicid-i Aksa’da namaz kılmayı dileyerek konuşmasını bitirdi

Deveci’nin konuşmasının akabinde Hz. Fatıma’yı anma programlarının klasiklerinden olan sokak röportajları gösterildi.

Sokak Röportajlarından sonra Yazar Ahmet Turgut bir konuşma yaptı.

Ahmet Turgut’tan sonra Grub Dergâh’ın söylediği ezgilerle seyirciler duygulu anlar yaşadı.

Grub Dergâh’ın ezgilerinden sonra “Fatıma’nın Seslenişi” isimli bir oyun sahnelendi. Bu oyunla Hz. Fatıma’nın mesajı net bir şekilde verilmeye çalışıldı. Oyun izleyiciler tarafından ilgi ile izlendi.

Fatıma’nın seslenişi oyunundan sonra geçen yıl yapılan çekilişle umreye gönderilen Sakine Üçyıldız hanımefendi Hz. Fatıma diyarındaki duygularını dinleyiciler ile paylaştı. Akabinde de seyircilerden iki kişiyi umreye göndermek için çekiliş yapıldı. Talihli dinleyicilerden biri kendine çıkan umre şansını yanında oturan bir arkadaşına hediye etti.

Program sonunda, Hz. Fatıma Platformu’nca her yıl misafirlere takdim edilen kitap hediyesi bu yıl da gerçekleştirildi ve Hz. Fatıma hakkında hazırlanan kapsamlı kitap katılımcılara hediye edildi.