Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Ehl-i Beyt » Hz. Zeyneb’in Kufe Halkına Hitabı
Hz. Zeyneb’in Kufe Halkına Hitabı

Hz. Zeyneb’in Kufe Halkına Hitabı

Hz. Hüseyin’in bacısı Hz. Zeynep’in Kufe halkına hitabı

“Hamd Allah’a mahsustur”

Selam olsun babam Muhammed’e, tertemiz kılınmış ve seçilmiş Ehlibeyt’ine.

Ey Kûfe halkı, ey hilekâr ve düzenbazlar, bize mi ağlıyorsunuz? Göz yaşlarınız dinmesin ve iniltileriniz susmasın!
Siz, iplerini iyice ve sıkıca dokuyan ve sonra da dokuduğunu söken bir kadın gibisiniz.

Yeminlerinizi hile ve hıyanetinize siper edindiniz; iman bağı kurup sonra kopardınız. Kendinizi övmekten ve fesat çıkarmaktan başka bir şey bilmezsiniz. Köleler gibisiniz; içiniz kin ve yağcılık dolu ve düşmanlara gammazlık edersiniz.

Siz pisliklerde yeşeren bitkiler gibisiniz, yenmez; ve kabirleri süsleyen gümüşler gibisiniz, kullanılmaz.

Öbür dünyanız için öylesine kötü bir yol azığı aldınız ki, Allah’ın gazabına sebep oldu ve ebedî azap hazırlandı sizler için.

Bizi öldürdükten sonra bir de kalkıp bize ağlıyor ve kendinizi zemmediyorsunuz, öyle mi?

Evet, andolsun Allah’a, çok ağlayın ve az gülün! çünkü siz öyle bir leke ve aşağılığı kabullendiniz ki hiçbir suyla yıkanmaz. Cennet gençlerinin efendisi olan Peygamber evladını, savaşlarda ve sıkıntılarda sığındığınız insanı, düşmanlar karşısındaki imam ve önderinizi, kendisinden din ve şeriatı öğrendiğiniz insanı öldürdünüz.

Bu lekeyi hangi su temizler?

Bilmiş olun, büyük bir günah işlediniz ve vebaliniz çok büyüktür. Allah’ın rahmetinden uzak olun, kahrolun!

Çabalarınız sizi meyus etti; elleriniz ziyankâr oldu, muameleniz de hüsranınıza sebep oldu. Şüphesiz Allah’ın gazabına uğradınız; aşağılık ve düşkünlük kuşattı sizi.

Yazıklar olsun size ey Kûfeliler!

Allah Resulü’nün (s.a.a) ciğerini parelediniz; haberiniz var mı?

Perde ardında bulunan masum ailesini perdenin dışına çıkardınız. Onun kanını nasıl akıttınız ve hürmetini ayak altına aldınız? Ne de kötü ettiniz; ne de büyük bir musibet çıkardınız! Yer ve gök büyüklüğünde bir zulüm işlediniz!

Gökyüzünün kan yağmasına hayret mi ettiniz? Şüphesiz kıyametin azabı daha çetin ve aşağılayıcıdır; o gün size yardım eden de olmayacaktır. Allah’ın size vermiş olduğu bu mühlet sizi rahatlatmasın ve haddinizi aştırmasın. Çünkü Allah intikam almada acele etmez ve intikam hakkını kaybetmekten de korkmaz. şüphesiz ki Rabbiniz pusudadır!”

Olayı anlatan şahıs şöyle ekliyor:

“Andolsun Allah’a, bu sözler karşısında halkın hayrete düştüğünü gördüm; ağlıyor ve ellerini ısırıyorlardı. Yanımdaki yaşlı adam o kadar ağlamıştı ki yüzü ıslanmıştı ve şöyle diyordu:

Babam, anam size feda olsun! Yaşlılarınız yaşlıların, gençleriniz gençlerin, kadınlarınız kadınların ve soyunuz da bütün soyların en hayırlısıdır; ne aşağılanır ve ne de yenilgiye uğrar.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz