Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İdlib’te Nusra Cephesi ve Ahrar Şam grubu arasında şiddetli çatışma
İdlib’te Nusra Cephesi ve Ahrar Şam grubu arasında şiddetli çatışma

İdlib’te Nusra Cephesi ve Ahrar Şam grubu arasında şiddetli çatışma

Fetih Ordusu adı altında İdlib’i birlikte ele geçiren Nusra Cephesi ve Ahrar Şam grubu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Reuters haber ajansının Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemcisi (Mirsad) adlı muhalif örgüte dayandırdığı haberine göre ismini Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi, İdlib’deki müttefiki Ahrar Şam’a karşı saldırı başlattı.

İki taraf arasındaki çatışmaların hala devam ettiği belirtilirken çatışmanın neden çıktığı konusunda çeşitli görüşler ileri sürülüyor.

Bugünkü saldırının Nusra’nın son dönemde liderlerini hedef alan saldırıların artmasından Ahrar Şam’ı sorumlu tutmasından kaynaklandığı öne sürülüyor.

Suriyeli bazı kaynaklara göre ise Türkiye, Rusya ve İran’ın girişimiyle ilan edilen ateşkes, Nusra ile Ahrar Şam arasındaki gerginliğin artmasına neden oldu.

Öte yandan iki örgütün ittifakıyla kurulan Fetih Ordusu’nun Suudi liderlerinden Abdullah Muheysini, silahlı grupların birleştirilmesi yönündeki çabaların başarısız olduğunu belirterek bu başarısızlıktan Nusra ve Ahrar Şam liderlerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Halep yenilgisinin ardından tüm silahlı grupları birleştirmek için çalışma başlatılmıştı.

Ulaşan haberlere göre bu sabah İdlib’in Hirbet el-Cuz beldesindeki Ahrar Şam karargahına saldıran Nusra militanları, Cisr Şugur yakınlarındaki Ahrar Şam kontrol noktalarını da ele geçirdi.

YDH

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz