Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Vahdet Konusu » İmam Hamanei:Irak’ta Vahdet Yara Almamalı
İmam Hamanei:Irak’ta Vahdet Yara Almamalı

İmam Hamanei:Irak’ta Vahdet Yara Almamalı

Çarşamba günü öğle saatlerinden önce Tahran’a gelen Irak Başbakanı, İslam İnkılabı Rehberi, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri’yle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi Tahran’da Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından karşılandı.
İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Çarşamba günü akşam saatlerinde Irak Başbakanı el-İbadi’yi kabul ettiği görüşmede, Irak milleti ve devletinin tekfirci teröristlere karşı direnişini bölgenin güvenliğinin temininde önemli bir unsur olarak niteledi.
Ayetullah Hamanei, dün Irak başbakanı Haydar El’İbadi’yi ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, Irak halkı ve devletinin tekfirci teröristlerle mücadelesinin aynı zamanda bölgenin güvenliğini temin etmede çok önemli unsur olduğunu hatırlattı. Irak halkının teröristlere karşı savaşında önemli bir noktanın da gönüllü halk güçleri ve aşiret güçlerinin kahramanca ve azimle savaşmaları olduğunu söyledi.
İslam inkılabı rehberi, Irak’ın siyasi vahdet ve Milli birliğinin korunmasının çok önemli bir zaruretolarak nitelerken, Iraklı gençlerin teröristlere karşı savaşında kahramanlıkları, cesaretleri ve kararlılıklarının takdire şayan olduğunu kaydetti ve ”gönüllü halk güçlerinin bu potansiyeli, Irak’ın geleceği ve çeşitli sahalarda ilerlemesinde çok olumlu etkisi olacaktır” dedi.
İslam inkılabı rehberi Irak’ta teröristlerin varlığını geçici bir olay olarak nitelerken, gönüllü halk güçlerinin çok büyük bir sermaye olduğunu ve bu güçlerin potansiyelinin gerçekte savaş meydanlarının çok ötesinde ve Irak’ın çeşitli alanlarında ilerlemesinde çok önemli bir kaynak olarak niteledi.
Ayetullah Hamanei, Irak’ta siyasi ve milli vahdeti ortadan kaldırmanın Batılı ülkelere bağlı güvenlik ve istihbarat birimlerinin en önemli hedeflerinden olduğunu belirterek, bundan dolayı düşmanların her türlü komploları ve tefrika çıkarmaya dayalı çalışmaları karşısında son derece uyanık ve dikkatli bir şekilde direnmenin gereğine vurgu yaparak, Irak’ta Şii-Sünni, Arap-Kürt arasında vahdetin yara almasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.
Görüşmede, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de söz konusu görüşmeden dolayı memnuniyetini bildirirken, İran İslam cumhuriyetinin her açıdan Irak’ı desteklemesi, bu desteğini sürdürmesi ve samimi işbirliğinin iki ülke ilişkilerinin ne kadar derin olduğunun göstergesi olduğunu belirtti. Irak’ın düşmanlarının etnik ve mezhebi ihtilaflar çıkarmak için bütün güçleriyle çalıştıklarını ama Irak halkı ve devletinin düşmanların bu komplosuna karşı mücadelede ve Irak’ın milli birliğini korumada kararlı olduğunu söyledi.
Irak başbakanı, Irak ve Suriye’deki teröristlerin Şii ve Sünni ayrımı yapmadığını ve cinayetlerini bütün mezheplere karşı sürdürdüğünü belirterek, Irak halkı ve devletinin direnmesinin gerçekte IŞİD’in bölgede yayılması önündeki güçlü bir set olarak nitelerken, ama bu teröristlere karşı mücadelenin bölge ülkeleri arasında ciddi bir işbirliğini gerektirdiğini söyledi.
Irak başbakanı, ayrıca İran İslam Cumhuriyetinin Irak halkı ve devletinin teröristler karşısında yardımlarını ve desteklerini övdü.
Haydar el-İbadi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de bir araya geldi. Ruhani görüşmede, İran ve Irak’ın ilişkilerini stratejik ve dostane olarak niteledi. İki ülkenin ilişkilerinin takviyesinin iki millet ve bölge ülkelerinin çıkarları olduğunu vurguladı.
İran’ın Irak hükümetiyle terörle mücadele konusunda işbirliğini sürdürmeye hazır olduğuna vurgu yapan Ruhani, bazı ülkelerin kısa vadeli çıkarları adına Irak’ın birlik ve bütünlük içinde yaşayan halkı arasında ihtilaf ve tefrika çıkarmak peşinde olduğunu üzüntüyle dile getirerek, ancak onların Irak halkının birliği ve bütünlüğünün korunması ve takviye edilmesiyle yeise düşeceklerini kaydetti.
Görüşme de Irak Başbakanı da, ikili ticari ve kültürel ilişkilerin daha da güçlenmesini isteyerek, İran’ın Irak’a terörist gruplara karşı mücadelede verdiği desteğin devam etmesiyle, IŞİD başta olmak üzere terörist grupların bölgede ve Irak’ta yok olacağını vurguladı.
Irak Başbakanı, İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri ile de bir araya geldi. Görüşmede iki taraf, Tahran-Bağdat’ın yakın ve dostane ilişkilerine temasla, ikili münasebetlerin derinleştirilmesi ve yeni işbirliği alanlarının açılması ve geliştirilmesi için Irak ve İran yetkililerinin kararlı olduğuna vurgu yaptılar.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile de bir araya geldi. Bu görüşmede Şemhani, Irak’taki yüksek imkân ve kabiliyetlere göre kısa sürede terörist grupların yok olmasıyla, bu ülkede güvenliğinin tamamen yeniden tesis edilebileceğini vurguladı. Batılı yetkililerin IŞİD’le mücadelenin 5 ile 7 yıl kadar zaman alacağı iddialarını de reddetti.
El-İbadi de, İran İslam Cumhuriyeti’nin terörizmle mücadele ve Irak’ta güvenliğin tesisi için İran İslam Cumhuriyeti’ne verdiği geniş çaplı desteğinden dolayı teşekkür etti.
Irak ve Suriye’deki terörizmin birbirinden farksız olduğunu ifade eden Irak Başbakanı, bunun bütün bölge için bir tehdit olduğunu, yakında mümin Iraklı gençler ve askerlerin işgal altında kalan diğer bölgeleri teröristlerden temizleyeceklerini belirtti.
irib

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz