Cuma , 19 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Öncü Şahsiyetler » İmam Hamaney » İmam Hamaney: Başarılı Diplomasinin Sırları
İmam Hamaney: Başarılı Diplomasinin Sırları

İmam Hamaney: Başarılı Diplomasinin Sırları

İran İslam Cumhuriyeti Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney başarılı diplomasinin sırlarını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığını, “diplomasinin düzenli ordusu” olarak nitelendiren ve diplomasi meydanını “savaş meydanına” benzeten İran İslam Cumhuriyeti Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, bir ülkenin dış siyaseti için gerekli bazı önemli şartlara değindi.

İmam Hamaney başarılı bir diplomasinin şu şartlara sahip olmasını gerektiğini vurguladı;

1-Hedeflerin dikkatli ve açık bir şekilde belirlenmesi,

2-İyi yapılanmak

3-Diplomasi salahiyetine sahip olmak.

Ayetullah Hamaney “diplomasi salahiyetine sahip olmayı” ise şu ana başlıklara sahip olmak olarak değerlendirdi;

1- Diplomatik zeka ve yeteneğe sahip olmak,

2- Gerektiği yerde yumuşamak

3- Zaruri yerlerde etki kabul etmemek ve ödün vermemek

4- Hedeflere derinden ve sadık bir şekilde bağlı kalmak

5- Fırsatları iyi kollayıp, doğru değerlendirmek

Dünya düzenin değişerek yeni bir düzene girmeye başladığına dikkat çeken Ayetullah Hamaney, “Eski aktörlerin yanı sıra, Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan yeni aktörler sahneye adım attılar. Ve hepsi yeni düzende kendi konumlarını sağlamlaştırmaya çalışıyorlar. Eğer diplomasi kolumuz, akıllı, güçlü ve çalışkan bir şekilde sahnede yer alırsa, İran İslam Cumhuriyeti’nin yüksek konumu yıllar boyunca korunacaktır. Aksi halde gerektiği konumda yer alamayacağız” diyerek yetkilileri uyardı.

Konuşmasının devamında İran ve 5+1 ülkeleri ile yapılan müzakere görüşmelerine değinen İmam Hamaney şöyle dedi:

“Bazıları, eğer Amerika ile müzakere masasına oturursak birçok sorunun hallolacağına inanıyordu. Elbette biz öyle olmadığını biliyorduk. Geçtiğimiz bir yıl içinde yaşananlar bu gerçeği defalarca ispatlamıştır. Amerika ile yapılan görüşmelerin hiç bir faydası olmadığı gibi, aksine Amerika’nın konuşma tarzı daha sert, küstahça, saygısız olurken, beklentileri de arttı. Amerikalıların (bize olan) düşmanlığı azalmadığı gibi yaptırımları da çoğalttılar.”

Ayetullah Hamaney, Amerika ile yapılan müzakere görüşmelerinin zararlarından biri olarak “İran’ı ikilem içine düşmüş olarak göstermek” olduğunu belirtirken bu düşünceyi yaymak için büyük bir çaba içine girdiklerini ifade etti.

Konuşmasının sonunda, Amerika ve Siyonist rejim dışında bütün dünya ülkeleri ile siyasi ilişki içinde olabileceklerinin de altını çizen İmam Hamaney, Amerika’nın düşmanlığını bitirmediği sürece onlarla yapılan bütün görüşmelerin hiç bir faydasının olmayacağını vurguladı.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz