Cuma , 19 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » İmam Hamenei: “Hak ve Batılın Halk İçerisinde Teşhis Edilmesi Çok Zorlaştı”
İmam Hamenei: “Hak ve Batılın Halk İçerisinde Teşhis Edilmesi Çok Zorlaştı”

İmam Hamenei: “Hak ve Batılın Halk İçerisinde Teşhis Edilmesi Çok Zorlaştı”

Fitne durumunda nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili İmam Ali’nin bir hikmetini açıklayan İmam Hamenei, İmam Ali’nin, hak ve batılın halk içerisinde teşhis edilmesinin çok zorlaştığı fitne durumlarında, fitnenin yararına tamamlanacak bir davranışta bulunulmaması gerektiğini belirttiğini söyledi.

2009 yılı olayları gibi fitne durumunda söylenen sözün, sessizliğin, davranışların ve hatta bakış tarzının fitneyi takviye edecek şekilde olmaması gerektiğini belirten İmam Hamenei, “Elbette insanlardan bazıları kendine has özel eğilimler nedeniyle, fitne karşısında alenen varlığını ortaya koymak istemeyebilir ama ondan da fitne yararına yararlanılmaması gerekir” dedi.

İmam Hamenei, İmam Ali’nin  Nehc’ul Belaga’daki hikmetlerinden bir başkasına temasla, servet ve imtiyaz elde edilmesi için sorumluluk ve makama bir yem olarak bakılmaması gerektiğini hatırlatarak, aslında bir emanetten ibaret olan böyle bir sorumluluğun insanın küçülmesi ve tahkir edilmesine sebep olacağını söyledi.

Bu meseleyle ilgili olarak; yüksek anormal maaşlar meselesine temas eden İmam Hamenei, yüksek anormal maaşlar meselesinin gerçekte değerlere saldırı olduğunu ancak bunun istisnai konulardan kurumların müdürlerinin büyük bölümünün temiz insanlar olduklarını herkesin bilmesi gerektiğini, ama bu az sayıdaki kimselerin olmasının bile çok kötü olduğunu ve kesinlikle ona karşı gerekenin yapılması gerektiğini söyledi.

İmam Hamenei, “Bana ulaşan bilgilere göre kurumların büyük bölümünde müdürlerin maaşları makul düzeydedir ve yüksek maaşlar sadece çok az sayıda bir zümreye mahsustur. Bu az sayıda olana karşı da kesin olarak gerekenin yapılması gerekir” dedi.

İmam Hamenei konuşmasının son bölümünde ise  İmam Ali’nin Nehc’ul Belaga’daki hikmetli sözlerinden bir başkasına temas ederek, her zaman dile dikkat etmek gerektiğini, zira insanın sorunlarının birçoğunun dilden kaynaklandığını söyledi.

İmam Hamenei, insanın kendi diline dikkat etmemesinden kaynaklanan sorunların özel sorunlar olduğunu, ama bazı durumlarda ise sosyal boyutu bulunduğunu ve bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Görüşmenin sonunda; akşam ve yatsı namazı İmam Hamenei’nin imamlığında kılındı ve ardından İslam İnkılâbı Rehberi misafirlerini iftar sofrasının başında ağırladı.

parstoday

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz