Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Öncü Şahsiyetler » İmam Humeyni » İmam Humeyni’nin Eşine Karşı Davranış Tarzı Nasıldı
İmam Humeyni’nin Eşine Karşı Davranış Tarzı Nasıldı

İmam Humeyni’nin Eşine Karşı Davranış Tarzı Nasıldı

İran İslâm Cumhuriyeti’nin kurucusu İmam Humeyni, hayatın her alanında dinî emir ve hükümlere bağlı olan kâmil ve ilâhî bir insandı.

Asrımızda ender rastlanan insanlardan biri olan İmam Humeyni, gerek toplumsal hayatında, gerekse özel hayatında kadınlara ve kızlara karşı oldukça saygılı davranırdı.

İmam evindeyken devlet işlerini konuşmaz ve ailesiyle ilgilenirdi. Eşine karşı her zaman saygılı davranır ve çocuklarına da aynı şekilde saygılı davranmalarını öğütlerdi.

İmam’ın kızı Feride Hanım şöyle diyor:

“Biz hiçbir zaman İmam’ın Hanım’a (anneme) “Şu işi yap, bu işi yap.” veya “Bana bir bardak çay koy.” dediğini görmedik… Kendisini (annemi) çok sever ve bunu biz çocuklarının yanında belli ettirmeye özen gösterirdi… Altmış yıllık müşterek yaşamlarında hiçbir zaman bir bardak su bile Hanım’dan istemedi…

Ömrünün son zor günlerinde gözlerini her açtığında, konuşabilecek durumda olsaydı, “Hanım nasıldır?” diye sorardı . Hanım yemek yaptığında, kötü de olsaydı, kimsenin itiraz hakkı yoktu ve İmam o yemeği överdi. İmam her fırsatta bize, “Hiç kimse anneniz olamaz.” derdi…”

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz