Cuma , 24 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Öncü Şahsiyetler » İmam Humeyni » İmam Humeyni’nin Portakal İsrafına Tepkisi
İmam Humeyni’nin Portakal İsrafına Tepkisi

İmam Humeyni’nin Portakal İsrafına Tepkisi

İmam Humeyni, Fransa’da sürgündeyken yaşanan bu olayı İmam’ın yakınlarından biri anlatıyor :

Bir gün Fransa’da İmamın evi için alış veriş yapmaya gitmiştim, Portakalın çok ucuz olduğunu gördüm ve evde birkaç gün portakal bulunsun diye almam gerektiğinden biraz fazlasını aldım ve eve götürdüm. Her zamanki gibi aldığım şeyleri görmesi için İmam’ın yanına gittim, tabi çoğu zaman aldığım şeyleri görmek için İmam’ın kendisi mutfağa geliyordu. İmam, portakalları görünce dedi ki: Bu kadar portakalı niçin aldın?

Ben de dedim ki Hacı ağa evde iki üç gün portakal bulunsun diye aldım. İmam, ”Fazlasını geri götür. Bizim bu kadar portakala ihtiyacımız yok ki! ” dedi.

Geri vermek, benim için çok zor olduğundan dedim ki: Hacı ağa, fazla almamın sebebi ucuz olması idi.

İmam dedi ki: İki tane günah işledin. Birincisi, bizim bu kadar portakala ihtiyacımız yoktu ve siz (fazlasını) aldınız. İkincisi de ucuz olması idi. Zira eğer bu portakallar dükkânda kalsaydı şimdiye kadar pahalı portakal alamayan birisi belki de bu gün bu ucuz portakalları alabilirdi, işte bu yüzden portakalları geri vermeniz gerekiyor.

Bir daha İmam’a dedim ki: Hacı ağa burada alış verişi bilgisayarla yapıyorlar ve bir şeyi geri vermek çok zor belki de hiç geri almazlar, en azından siz bir şey söyleyin de ben kendimi bu günahtan kurtarayım.

İmam dedi ki : Öyleyse siz portakalları soyun ve dilimlere ayırın. Akşam cemaat namaz için toplandığı zaman dağıtın herkes yesin. Belki Allah-u teala bu şekilde hatanızı bağışlar.

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz