Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Öncü Şahsiyetler » İmam Humeyni » İmam Humeyni’ye Atılan İftiralara Cevaplar
İmam Humeyni’ye Atılan İftiralara Cevaplar

İmam Humeyni’ye Atılan İftiralara Cevaplar

Bir çoğunuz bahsedeceğimiz Fetvayı mutlaka ya duymuşsunuz ya da görmüşsünüz. İmam Humeyni’nin Tahrir’ul Vesile adlı eserinde Nikah bölümünde bu fetva mevcuttur. Söz konusu fetva ile ilgili söz konusu çirkin iddia kimi zaman, “İmam Humeyni kız çocuğu ile cinsi temas caizdir” kimi zaman ise daha farklı bir şekilde “İftira Haddinde” karşımıza çıkmaktadır. Ancak özetlemek gerekir ise…

Birinci olarak öncelikle İmam Humeyni’ye ait Tahriru’l-Vesile adlı eserin orjinali Arapça ve 2 Cilttir. Arapçasıyla birlikte basılan Farsça tercümesi ise 4 cilt halinde yayınlamıştır. Genelde 4. (Dördüncü) cilt olarak Nikâh bölümünden verilen adresler ise Arapça orjinaline göre 2. (İkinci) ciltte ve Farsça tercümesinde ise 3. (Üçüncü) ciltte yer almaktadır.

Erkeğin küçük yaştaki kız çocuğuyla cinsi temasta bulunmasının caiz oluşuna dair aktarılan hüküm kökten yalan ve iftiradır. Konuyla ilgili açıklama Tahriru’l-Vesile, c. 3 (Farsça tercümesi), 12. hükümde şöyle geçer: “Erkeğin dokuz yaşını doldurmayan kız çocuğuyla ilişkiye girmesi caiz değildir…”

Bu fetva İmam Humeyni’nin Tahriru’l-Vesile adlı fıkıh kitabında mevcuttur. Ancak bu sadece onun verdiği ve ona has bir fetva değil, birçok alimin verdiği fetvadır.

Her şeyden önce bir şeye dikkat etmek gerekir, o da şu ki: Bir meseleye veya bir şeyin cevazına fetva vermek “o işi yapmaya teşvik” olarak algılanmamalıdır.

Çünkü fıkıh kitapları, ahlak kitapları değildir; sadece konu hakkındaki hükmü belirler; yap veya yapma şeklinde bir telkinde bulunmaz. Fıkıhtaki fetvaların birçoğu da faraziyedir. Yani faraza böyle bir şey olursa o durumda hüküm nedir sorusuna cevap verilmeye çalışılır.

Bu fetvada da buluğ çağından önce velisinin izniyle bir kız çocuğu nikah altına alınabilir mi sorusuna, Şii Sünni tüm İslam alimleri evet dediği gibi, İmam Humeyni de evet fetvası veriyor.

Peki buluğa ermeyen ve eş yapılan o kızla cinsel ilişki caiz mi? Ona da İmam Humeyni “HAYIR” diyor birçok alim gibi.

Kitapta geçen ilgili bölüm :

13346826_484483855083586_748476473105843765_n

 

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "İmam Humeyni’ye Atılan İftiralara Cevaplar"

Bildir
avatar
selman acem_i
Ziyaretçi

Güneş balçıkla sıvanmaz. Biz İslam dinini de Adamlığı da İmam dan öğrendik ..Rabbim biz ondan razıyız sen de ondan razı ol amin.

movsar
Ziyaretçi

Kim ne iftira atarsa atsın , Allah biliyor ya mesele yoktur..

wpDiscuz