Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Irak Başbakanı İbadi, Barzani’yi Yalanladı
Irak Başbakanı İbadi, Barzani’yi Yalanladı

Irak Başbakanı İbadi, Barzani’yi Yalanladı

IKBY Başkanı Barzani, Peşmerge güçlerinin terör örgütü IŞİD’den alınan bölgelerden geri çekilmeyeceği konusunda ABD’yle anlaşmaya varıldığı açıklamasına Irak hükumetinden sert tepki geldi.

Tesnim Haber Ajansı – Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada; Peşmerge güçleriyle daha önce kararlaştırılan anlaşmanın şartlarının değişmediği ifade edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Federal hükümet ve IKBY’nin Irak’ın Neynava eyaletinin özgürleştirilmesi konusunda vardığı anlaşmanın geçerli olduğunu ve değişmediğini vurgulamak isteriz.”

IKBY’yle varılan anlaşmaya göre; ordunun ve peşmerge güçlerinin IŞİD’i Neynava’dan çıkarmak için birlikte mücadele edeceği ve peşmerge güçlerinin Neynava’nın özgürleştirilmesinden sonra eski konumlarına döneceği kararlaştırılmıştır maddesi yer almaktadır.

Irak hükümet bildirisinde ayrıca; Peşmerge güçlerinin Musul’un tamamen işgalden kurtarılması ardından geri çekilmeleri gerektiğini, nitekim bazı bölgelerde bu çalışmanın yapıldığı ifade edildi.

Irak Kürdistan bölgesel yönetim başkanı Mesut Barzani; çarşamba günü sansasyonel bir açıklamada, Amerika ile varılan anlaşma uyarınca Musul operasyonda IŞİD’den kurtarılan bölgelerde peşmerge güçlerinin kalacağını belirtmişti.

Barzani’nin bu sözleri, Irak siyasi hareketlerinin de sert tepkisi ile karşılaştı.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz