Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Irak Bedir Hareketi’nden IŞİD’e Yönelik Önemli Açıklamalar
Irak Bedir Hareketi’nden IŞİD’e Yönelik Önemli Açıklamalar

Irak Bedir Hareketi’nden IŞİD’e Yönelik Önemli Açıklamalar

RASTHABER-  Irak Bedir Hareketi Genel Sekreteri Hadi El Amiri ve Gönüllü Halk Güçleri komutanları El Alem televizyonuna yaptıkları konuşmada Felluce operasyonuna geçtiğimiz sene başlamak istediklerini belirterek “Bağdat ile olan yakınlığı ve stratejik önemi nedeniyle bu operasyon konusunda ısrarcı idik. Ancak devlet makamları kendilerince haklı sebepler ile Ramadi’ye operasyon gerçekleştirdiler” şeklinde açıklamada bulundular.

Hadi El Amiri, Amerika’nın Musul operasyonuna öncelik verdiğine değinerek: “Amerika ve Fransa IŞİD’e ağır bir darbe vurmak için Musul operasyonuna önem vermekteler. IŞİD’e yönelik bu operasyonların ise Amerika’da demokratların seçimi kazanması ve Fransa hükumetinin güçlendirilmesi ile mümkün olacağına inanmaktalar” dedi.

El Amiri, IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi gerilla savaşı olarak tanımlayarak “IŞİD ile mücadelede ordu yetersiz kalmaktadır. ABD, El Kaide ile mücadelede ve Vietnam savaşında  bu nedenle başarısız olmuştur. Gerilla savaşlarında askerilerin güçlü bir maneviyata ve bununla birlikte maceracı ruha sahip ve tehlikeyi göze alabilecek iyi eğitim görmüş askerlere ihtiyaç vardır” açıklamasında bulundu.

“Bizim operasyonlarda başarılı olmamızın sebebi düşmanı nasıl muhasara altına alabileceğimizi iyi biliyor olmamızdır” diyen El Amiri IŞİD ile mücadelede gerilla yönetimini kullandıklarını belirterek parçalara ayrılmış küçük gruplarlar karşısında bu şekilde başarılı olduklarını ifade etti.

İyi eğitim görmüş savaşçılara sahip olduklarını belirten Bedir Hareketi Genel Sekreteri El Amiri “IŞİD ile mücadelede savaşçılarımızın sahip olduğu ruhiye ve bilinç bizi başarılı kılmaktadır” dedi.

Aynı zamanda basın ve medya kuruluşlarının Irak’a yönelik kara propagandalarına değinen El Amiri “Onlar Irak’ın IŞİD işgalinde kalmasını istiyorlar. Ve yeni işgaller ve sömürüler için Irak içerisinde kavme ve mezheplere dayalı fitneler oluşturmaktalar” ifadelerini kullandı.

İranlıların terör ile mücadelede önemli bir tecrübeye sahip olduklarını belirten El Amiri, General Kasım Süleymani’nin Irak’taki rolüne işaret ederek “General Süleymani Irak emniyet birimlerine destek olmaktadır. Ve IŞİD ile mücadelede önemli bir role sahiptir” açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte Irak topraklarına gelen yabancı askerleri de değerlendiren El Amiri     “Irak devletinin karşı çıkmasına rağmen Türkiye kendi askerlerini Irak’a getirdi. Ben şahsen Kahire ziyaretimde  gerçekleştirdiğim görüşmelerde Arap Birliği de Türkiye’nin  Irak’ta asker bulundurmasına karşıydı” ifadelerini kullandı.

“ Kimse uluslararası koalisyon ülkelerinin Irak topraklarında ki varlığını söz konusu etmez iken İranlı askeri danışmanların IŞİD ile mücadelede Irak ordusuna ve Gönüllü Halk Güçlerine verdiği desteği bir sorun olarak görmekteler. Oysaki IŞİD ile mücadelede İranlı askeri danışmanların tecrübe ve deneyimleri Irak ordusu için çok faydalı olmuştur” ifadelerini kullanan El Amiri İran’ın askeri danışmanlarının yanında Irak’a yönelik silah yardımında da bulunduğuna işaret etti.

Irak’ta 6 bin ABD’li askeri danışman olduğunu belirten El Amiri; bu durumun herhangi bir rahatsızlık yaratmadığını belirtirken İranlı askeri danışmanlara yönelik rahatsızlığın kaynağını; sayıları onu geçmeyen askeri danışmanların IŞİD ile mücadelede başarılı olmaları ve gerekli desteği Irak devletine vermeleri olarak gösterdi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz