Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Irak Dışişleri Bakanı, Korgeneral Kasım Süleymani’nin Irak’ta Bulunmasını Savundu
Irak Dışişleri Bakanı, Korgeneral Kasım Süleymani’nin Irak’ta Bulunmasını Savundu

Irak Dışişleri Bakanı, Korgeneral Kasım Süleymani’nin Irak’ta Bulunmasını Savundu

Irak Dışişleri Bakanı, Suudilerin İranlı danışmanların Irak’a yardım etmesi hususunda panik ortamı oluşturmaya çalışmalarına tepki göstererek, Kudüs Ordusu Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’nin Irak’ta bulunmasını savundu.

Tesnim Haber Ajansı – İbrahim Caferi, Pazartesi günü Ürdün Kralı ikinci Abdullah gibi yetkililerle görüşmenin ardından Amman’da yaptığı basın toplantısında; “Kudüs Ordusu Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’nin askeri bir danışman olarak Irak hükümetinin tamamen bilgisi dâhilinde bu ülke topraklarında faaliyet gösteriyor.” vurgusu yaptı.

İbrahim Caferi aynı şekilde Pazartesi günü Mısır’ın el-Ehram gazetesine verdiği röportajında, kendisine “İran’ın Felluce savaşındaki rolü hakkında yöneltilen soruyu şöyle yanıtladı: “İran’ın rolü, danışman ve bireyler düzeyindedir. Savaş meydanında olan ise sadece Irak ordusudur. Bunun aksini söyleyen ise yalandan başka bir şey söylememiştir.”

Caferi aynı şekilde İranlı komutanların savaşı yönettiğini reddederek şöyle ekledi: “Bizim saklayacak veya utanacak bir şeyimiz yoktur. Biz koalisyonun oluşmaya başladığı andan itibaren operasyonun Iraklı güçler tarafından gerçekleşeceğini ve ister komşu olsun ister diğer ülkelerden hiçbir ordu veya grubun bulunmasına izin vermeyeceğimizi söylemiştik.”

Irak Dışişleri Bakanı şöyle ekledi: “Sadece bazı bölgelerde Avrupa, Amerika ve dünyanın çeşitli ülkelerinden olan danışmanlar bulunmaktadır ve Iraklı cesur askerlerin ilerlemesine tanıklık ediyorlar. Ancak bu yabancı askeri danışmanların varlığı Iraklıların iradesinden bir şey eksiltmiyor ve silahı eline alıp savaşan ve kayıplar veren Iraklı askerlerdir.”

Irak Dışişleri Bakanının bu açıklamaları, Arabistanlı yetkililerin ve medyanın geçen hafta İranlı danışmanları Irak’ta bulunması hususunda yalan iddialar ortaya atmasının ardından geldi.

Iraklı hükümet ve halk güçlerinin İranlı danışmanların desteği ile IŞİD teröristlerine karşı zaferle ilerlemeleriyle eş zamanlı olarak Arabistan’ın Bağdat Büyükelçisi Samir el-Sebhan şu iddialarda bulunmuştu: “İran, kaos oluşturarak ve Şii Sünni savaş çıkararak Arapları yok etmek istiyor. İran Şia Araplara asla inanmıyor ve Şia Araplar da İran’a inanmıyorlar.”

El-Sebhan’ın bu açıklamaları da Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr’in geçen hafta defalarca benzeri iddialarla İran’ı Irak’ın içişlerine müdahale etmek ve fitne çıkarmakla suçlamasının ardından geldi.

Bağdat, şu ana kadar defalarca İranlı danışmanların Irak hükümetinin resmi isteği üzerine bu ülkede bulunduklarına vurgu yapmıştır. Aynı şekilde (el-Haşad el-Şabi) gönüllü halk güçleri komutan yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis de Korgeneral Kasım Süleymani’nin resmi bir şekilde be Irak hükümetinin bilgisi doğrultusunda bu ülkede bulunduğuna vurgu yapmıştı.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz