Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Irak, Felluce’nin Kurtarılmasına Amerika’nın Müdahale Etmesine İzin Vermeyecek
Irak, Felluce’nin Kurtarılmasına Amerika’nın Müdahale Etmesine İzin Vermeyecek

Irak, Felluce’nin Kurtarılmasına Amerika’nın Müdahale Etmesine İzin Vermeyecek

IŞİD örgütünün bütün destek yollarının kapatıldığına vurgu yapan Irak gönüllü halk güçleri komutanı, “Amerika, gönüllü halk güçlerinin Felluce’nin kurtarılmasına katılmaları meselesine müdahale etme hakkına sahip değildir.” dedi.

Tesnim Haber Ajansı – Irak gönüllü halk güçleri komutanlarından Reyyan el-Kildani, verdiği röportajında Felluce’nin kurtarılması operasyonunun hız kesmeden devam ettiğini vurgulayarak; “Felluce’nin kuzeyindeki el-Saklaviye’nin kurtarılmasıyla birlikte IŞİD örgütünün bütün destek yolları kesilmiştir.” dedi.

Gönüllü halk güçlerinin ve diğer askeri birimlerin IŞİD örgütünü tamamen Felluce’de kuşatma altına aldığına değinen Reyyan el-Kildani şöyle ekledi: Felluce’nin içerisine giriş operasyonu bazı güvenlik servislerinin yardımıyla Irak ordusu ve polisi tarafından gerçekleşecektir.

Gönüllü halk güçlerinin görevi, Felluce yollarının kontrolünü sıklaştırmak ve kurtarılmış bölgelerden IŞİD kalıntılarını temizlemektir. Askeri operasyonda bir sorun çıkacak olursa gönüllü halk güçleri harekete geçecek ve diğer asker birimlerin yardımıyla Felluce’ye saldıracaktır. Saklaviye’nin kurtarılmasıyla birlikte IŞİD örgütünün Felluce’deki destek yollarının sonuncusu da kesilmiş oldu.

Amerika’nın açık bir şekilde gönüllü halk güçlerinden korktuğuna değinen el-Kildani şöyle devam etti: Bu askeri birim, IŞİD örgütünün kontrolü altındaki bölgelerin çoğunu kurtarmada zaman rekoru kırarak kendi gücünü ispatladı.

Gönüllü halk güçleri doğrudan Irak Silahlı Kuvvetler Komutanına bağlıdır ve Washington’a askeri operasyonlarda gönüllü halk güçlerinin hareketlerine müdahale etmesine izin verilmeyecektir.

Irak Silahlı Kuvvetleri, 24 Mayıs’ta Bağdat’ın 50 kilometre batısından Felluce’nin kurtarılması operasyonunu başlatmışlardı.

Felluce’nin kurtarılması operasyonu, Irak Güçleri Başkomutanı Haydar el-İbadi’nin emriyle; 22 bin asker, federal polis, terörle mücadele birimleri, gönüllü halk ve aşiret güçlerinin katılımıyla birkaç aşamalı olarak çeşitli eksenlerde devam etmektedir.

300 bin nüfusa sahip olan Irak’ın el-Anbar eyaletine bağlı Felluce, 2014 yılının başlarından IŞİD örgütünün kontrolüne geçmişti. Bunun üzerinden 2 yıl geçerken bu şehrin nüfusu yaklaşık 50 bin kişiye düşmüştür.

Şu ana kadar yaklaşık 47 köy, el-Kerme ile el-Saklaviye şehirleri ve el-Buşecel geçidi Felluce operasyonuyla kurtarıldı.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz