Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Vahdet Önderleri » Irak tek ses: Şii-Sünni kardeştir, vatanı böldürtmeyiz
Irak tek ses: Şii-Sünni kardeştir, vatanı böldürtmeyiz

Irak tek ses: Şii-Sünni kardeştir, vatanı böldürtmeyiz

Irak’ın başkenti Bağdat’ta parlamentonun lağvedilmesi ve yargı reformu talebinde bulunan binlerce kişi, Tahrir Meydanı’nda toplandı. Göstericiler Irak’taki Şiilerin en üst mercii Ayetullah Sistani ile Başbakan Haydar el-İbadi’nin posterlerini taşıdı. İbadi’nin açıkladığı reform kararlarına destek veren göstericiler, “Ey İbadi, yürü ve değişimde gecikme”, “Hepimiz seninleyiz”, “Demir yumrukla vur” şeklinde sloganlar attı. Göstericiler, “Sünni, Kürt ve Şii değil, siviller ve sivil devlet var”, “Şiisi, Sünnisi kardeştir, bu vatanı böldürmeyiz” sloganlarıyla da Irak’ın bütünlüğünün korunması gerektiği yönünde mesajlar verdi.

Irak’ta elektrik kesintileri ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıkların protesto edilmesi, yargı reformu ve yolsuzluklarla mücadele talebiyle başta başkent Bağdat olmak üzere, Diyala, Kerkük, Babil, Necef, Kerbela, Babil, Kut, Amara, Nasıriyye, Divaniyye ve Basra gibi büyük kentlerde her cuma gösteriler düzenleniyor.

YOLSUZLUĞA KARŞI

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, geçtiğimiz hafta içinde ABD’nin 2003 yılındaki işgalinden sonra uygulamaya koyduğu ve mezhep kotasına dayanan başbakanlık yardımcılıklarını lağvetmiş, yolsuzluğa karşı büyük bir kampanya başlatmıştı. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da eylemleri ve İbadi’nin uygulamalarını desteklediğini belirtmişti.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz