Pazartesi , 22 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Iraklı Milletvekilinden Tarık Haşimi İddiası
Iraklı Milletvekilinden Tarık Haşimi İddiası

Iraklı Milletvekilinden Tarık Haşimi İddiası

Irak’ın Eski Başbakanı Nuri el-Maliki’nin liderliğini yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu mensubu milletvekili Avatif Nime Irak’ın Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile ilgili dikkat çekici iddialar ortaya attı.

Tesnim Haber Ajansı – Irak Meclis Binasında basın toplantısı yapan Kanun Devleti Koalisyonu Üyesi Milletvekili Avatif Nime, “Arap ve Uluslararası İnterpol Teşkilatı Müdürü General Mehdi el-Fukeyki’nin Tarık Haşimi’nin affedilmesi ve Irak’a geri dönmesinin sağlanması için Haşimi ile gizli anlaşma yaptığını iddia etti.

Milletvekili Avatif Nime basın açıklamasında, “Iraklı birçok vatandaşın Tarık Haşimi ve yandaşlarının birçok suçunu itiraf ettiğini, buna rağmen Haşimi’nin ve bazı yandaşlarının gizlice tezgahlanmış bir planla affedilmeye çalışıldığını” iddia etti.

Arap ve Uluslararası İnterpol Teşkilatı Müdürü Mehdi el-Fukeyki’ye ağır suçlamalarda bulunan Milletvekili Avatif Nime, “General el-Fukeyki’nin Tarık Haşimi’nin adamı olduğunu ve birkaç ay evvel ise gözaltına alındığını” söyledi.

Haşimi döneminde hüküm giyenlere ve ailelerine çağırıda bulunan Nime, “Haşimi’nin kendilerinden zorla nasıl ifade aldıklarını ve işkence görüklerini itiraf etmelerini” istedi.

Mehdi el-Fukeyki ile Tarık Haşimi arasında yapılan yazışmaların araştırılmasını talep eden Nime, “Konuyu Irak Parlamentosuna taşıyacaklarını ve soruşturma açılmasını sağlayacaklarını” belirtti.

Milletvekili Nime, Irak Genel Kurmay Başkanına da çağırıda bulunarak, Haşimi konusuna müdahil olmasını iseti. Nime, Mehdi el-Fukeyki’nin Muhammed ed-Daini’ye çıkarılan özel af gibi Tarık Haşimi’ye de özel bir af çıkarmaya çalıştığını” söyledi.

Irak mahalli kaynakları ise Tarık Haşimi ve Eski Maliye Bakanı Rafi el-İsevi’nin Türk bayraklı bir araç ile Irak’ın Musul bölgesinin yakınlarına girdiğini belirtti.

Aralık 2011’de ABD birliklerinin ülkeden ayrılmasından sonra, Irak Yüksek Yargı Konseyi, Tarık el-Haşimi için “terörist gruplarla bağlantısı olduğu” gerekçesiyle önce yurtdışına çıkış yasağı getirdi, ardından da tutuklama emri çıkardı. Tutuklama kararı çıktığı sırada Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin konuğu olarak Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye şehrinde bulunan el-Haşimi, daha sonra, Erbil’e geçerek Mesut Barzani’ye sığındı. Başbakan Maliki, Kürt liderlerden el-Haşimi’nin iadesini istese de bu gerçekleşmedi.

1 Nisan’da, aralık ayından beri kaldığı kuzeydeki Kürt bölgesel yönetiminden ilk kez ayrılarak Katar’a gitti, üç gün sonra da Suudi Arabistan’a geçti. 9 Nisan’da Türkiye’ye gelen el-Haşimi için, Irak hükümetinin başvurusu sonunda 8 Mayıs tarihinde Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol tarafından yakalanması için Kırmızı Bülten yayımladı. Ertesi gün Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, el-Haşimi hakkında Interpol’ün “Kırmızı Bülten” çıkarmasına ilişkin, “Türkiye olarak başından beri desteğimizi verdiğimiz birini iade etmeyiz” açıklamasında bulundu. 30 Temmuz’da da, Türkiye İçişleri Bakanlığı, Tarık El Haşimi için oturma izni verdi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz