Perşembe , 18 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Irak’ta Başbakan Krizinin Aşılmasında Ayetullah Sistani’nin Rolü
Irak’ta Başbakan Krizinin Aşılmasında Ayetullah Sistani’nin Rolü

Irak’ta Başbakan Krizinin Aşılmasında Ayetullah Sistani’nin Rolü

Irak’ta Başbakan Krizinin Aşılmasında Ayetullah Sistani’nin Rolü ve Bilinmeyenler

İran ve Irak’ta bulunan muhabirlerimizin verdiği habere göre, Maliki’nin koltuğunda ısrar etmesini Milli mutabakat hükümeti kurulması çağrısıyla reddeden Ayetullah Sistani’ye Maliki’nin bir mektup göndererek “Siyasi gelişmelere karışmamasını istemesi” bardağı taşıran son damla oldu.

Ayetullah Sistani’nin İran’daki temsilcileri İran’ın maliki konusundaki son kararını sorunca, İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei “Ayetullah Sistani’nin kararının son söz olacağını ve bunu destekleyeceklerini” bildirdi.

Bu konuda yapılan açıklamaların çokluğundan yakınan Irak temsilcilerine, Rehber Ayetullah Hamanei “Kasım Süleymani’nin bu konuda kendisini temsil eden tek kişi olduğu” bildirildi.

İran’ın bu yapıcı tutumunu, Kum ve Necef havzasında bulunan büyük merceiyyet makamlarının ve Irak halkının neredeyse tamamının “Son sözü Ayetullah Sistani’nin diyeceğini ve bunun herkesi bağlayacağını” ilan etmesiyle, milli uzlaşıya yanaşmayan Maliki’nin tutunma şansı kalmadı.

Ayetullah Sistani’den yeşil ışık alan Sadr ve Hekim düğmeye bastılar ve Haydar al-Abadi Başbakan olarak hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Ardından Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Genel Sekreteri Ali Şamhani, hükümeti kurma görevi verilen Haydar el Abadi’yi tebrik etti.

‘Abadi’yi seçtikleri için Irak halkını ve liderlerini kutlayan’ Şamhani, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’inin temsilcisi. Dolayısıyla İran siyasetinin en üst düzey lideri adına Abadi’yi kutlayan Şamhani, İran’ın Maliki’ye desteğinin sonunu ilan etmiş oldu.

shafaqna