Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Irak’ta Krizin Çözümü, Ayetullah Sistani’nin Görüşleri Eksenindedir
Irak’ta Krizin Çözümü, Ayetullah Sistani’nin Görüşleri Eksenindedir

Irak’ta Krizin Çözümü, Ayetullah Sistani’nin Görüşleri Eksenindedir

SHAFAQNA- Tahran Üniversitesi Coğrafya Fakültesi Dekanı Dr. Kiyumerz Yezdanpenah, bölgedeki krizin çözümünde merceiyet makamının önemine vurguda bulunarak şöyle konuştu:

Irak derin jeopolitik sorunlarla uğraşırken bir taraftan da mezhebi ve ideolojik çatışmalara itilmektedir. Böylesini kritik koşullarda Ayetullah Sistani ve onun seviyesindeki diğer taklit mercilerinin düşünceleri eksenindeki çözümün tek kurtuluş yolu olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Bugün Irak coğrafyasının tamamındaki siyasi çatışmalara baktığımızda temelinde maalesef mezhep etkeninin belirleyici olduğunu görmekteyiz. Maalesef tekfirci selefi düşüncesi Irak ve Suriye’yi derin bir krizin içine çekmiştir. Dolayısıyla burada Ayetullah Sistani gibi nüfuzu güçlü büyük bir taklit merciinin görüş ve direktifleri krizin çözümünde son derece önemli olacaktır. Çünkü o, bugüne kadar hep vahdetten yana bir tutum içinde olmuştur. Irak’ın aklı başındaki politikacıları ve düşünürleri Ayetullah Sistani’nin görüşlerini dikkate alarak bu ülkenin geleceği için adım atmalılar. Irak’ın içinde bulunduğu jeopolitik sorunların çözümünü mezhebi ve etnik çatışmaları ortadan kaldıracak bir formülde aramak gerekir…

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz