Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » İran; Batı ve Kürt bölgelerini sanayileştirmek için kararlı
İran; Batı ve Kürt bölgelerini sanayileştirmek için kararlı

İran; Batı ve Kürt bölgelerini sanayileştirmek için kararlı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hükümetin Batı ve Kürt bölgelerini sanayileştirmek için kararlı olduğunu belirtti.

Welayet News – İran Cumhurbaşkanı bugün Batı Azerbaycan vilayetine bağlı Mahabat şehrinde coşkulu bir kalabalığa hitap ettiği konuşmada, İran İslam Cumhuriyeti’nin Batı ve Kürtlerin yaşadığı bölgeleri sanayileştirmek başta olmak üzere ülkenin büyümesi ve gelişmesi için var gücüyle çalışacağını belirterek, Mahabat’taki dev petrokimya merkezinin bu bağlamda atılan ilk adım olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı sözlerinin devamında, İran İslam Cumhuriyeti’nin mezhepler ve kavmiyetler mensupları arasında hiçbir ayrım gözetmediğini ve İran’ın ilerlemesinin herkesin işbirliği ve birliğiyle mümkün olduğunu kaydetti.

İran Yürütme Erki Başkanı, gerçek ve sürdürülebilir güvenliğin ilerleme sayesinde mümkün olduğunu, İran’da gerek Şiiler, gerek Sünnüler olsun bütün Müslümanların eşit vatandaşlık haklarına sahip olduğunu belirtti.

Ruhani, Ortadoğu’daki gelişmelere de dikkat çekerek, bugün bölgede, Irak ve Suriye’de fitne çıkaran, terörizm estiren ve insanlarını katliam edenler ve masum halkı öldürenlerin İslam, Kuran-ı Kerim ve insanlık ile hiçbir alakası olmadığını ifade etti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı, konuşmasında ayrıca İran’ın komşularla yapıcı ve dostane ilişkiler kurmak peşinde olduğuna temasla, İran’ın bütün komşu ülkelerle sağlıklı rekabet ve de dostane, sıcak ve yapıcı ilişkileri olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgede güvenliğin ancak itidal ve kalkınma ile tesis edilebileceğini de belirtti.

parstoday

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz