Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran Devrim Muhafızları: IŞİD’i ABD kurdu, delilleri göstereceğiz
İran Devrim Muhafızları: IŞİD’i ABD kurdu, delilleri göstereceğiz

İran Devrim Muhafızları: IŞİD’i ABD kurdu, delilleri göstereceğiz

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutan Danışmanı Mukaddemfer, ABD’nin IŞİD’e destek verdiğine yönelik delilleri sunacaklarını açıkladı.

Rus Televizyon kanalı RT’ye konuşan İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutan Danışmanı Hamit Rıza Mukaddemfer, söz konusu delillerin yazılı olarak yayınlanabilecek metin veya sözleşme şeklinde olmadığını, sahada olup bitenlerle ilgili olduğunu belirterek şunu söyledi:

“Söz ettiğim deliller ABD’nin hangi alanlarda IŞİD’e yardım sağladığı konusuna ışık tutuyor. Söz konusu alanlar silah desteği, lojistik ve tıbbi yardımı içeriyor.”

Gazetevatan’da yer alan haberde, IŞİD’in kurulmasının arkasında ABD’nin olduğunu savunan Mukaddemfer, “Onlar (ABD) bu gerçeği saklayamazlar. ‘Bu örgütü kurmakla hata ettik ve şimdi onu bertaraf etmek istiyoruz’ yönündeki açıklamalar yaptıklarında yine de yalan söylüyorlar ve bunu kanıtlayabilecek bir sürü belge var.” ifadelerini kullandı.

Daha önce İran Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Mustafa İzadi, Tahran yönetiminin elinde ABD’nin IŞİD’i doğrudan desteklediğini ortaya koyan delil ve belgelerin olduğunu açıklamıştı.

İMAM HAMANEY DE ABD’Yİ İŞARET ETMİŞTİ

Öte yandan İslam İnkılabı Rehberi İmam Seyyid Ali Hamaney; 2 hafta kadar önce İngilizce Twitter sayfasından paylaştığı mesajında, Batıasya(Ortadoğu)’daki terörün kökeninin ABD’de olduğunu söylemişti.

İmam Hamaney, “IŞİD’i kim yarattı? ABD! ABD’nin IŞİD karşıtı koalisyona katıldığı bir yalan. Kontrolsüz bir IŞİD’e karşılar ancak kontrollü bir IŞİD’i kabul ediyorlar.” demişti.

Ajanslar

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz