Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran Direnişe Verdiği Destekten Vazgeçmeyecektir
İran Direnişe Verdiği Destekten Vazgeçmeyecektir
علي اكبر ولايتي

İran Direnişe Verdiği Destekten Vazgeçmeyecektir

Ali Ekber Velayeti, Nuri El-Maliki ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Velayeti İran’ın Suriye konusundaki tutumunu ve duruşunu değiştirip değiştirmediği yönünde bir sorulan bir soru üzerine şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti’nin duruşu sabittir. Bu duruş İran’dan başlayan ve Irak’tan geçen ve Suriye, Lübnan ve Filistin’e uzanan direniş hattını tam anlamıyla ve sürekli olarak desteklemektir.

Suriye’nin Direniş ekseninin önemli bir halkası olduğu dikkate alınarak, İran İslam Cumhuriyeti Suriye’ye karşı yapılan bölgesel ve uluslararası komplonun başından itibaren bu ülkenin hükümetinin ve halkının yanında durmuş ve durmaya da devam edecektir.

Bu tip propagandalar yalandır. İran hiçbir şekilde Suriye olmak üzere direniş hattını ve direniş mensuplarını destekleme ilkesinden vazgeçmemiştir ve vazgeçmeyecektir.

Suriye’de yıkıcı bir rol oynayanlar bugün Suriye savaşından sonra sağlanacak olan barışa müdahale etmek istemektedir. Bu kişiler Suriye hükümeti ve halkı nezdindeki dosyalarının siyah olduğunu bilmelidir. Suriye önemli bir ülkedir ve bu ülkenin ulusal hakimiyeti ve toprak bütünlüğü korunmalıdır.

Suriye halkı kendi kaderlerini belirleme hakkına sahip olmalıdır ve hiçbir ülkenin bu ülkenin iç işlerine müdahale etmeye hakkı yoktur.

İran’ın Suriye’deki varlığı bu ülkenin daveti üzerine gerçekleşmiş yasal bir varlıktır. Şimdiye kadar kazanan Suriye halkı ve hükümeti olmuştur ve İran bu konudan mutluluk duymaktadır.”

Velayeti, “Rusya’nın Astana görüşmelerinde İran’ın menfaatlerini göz önünde bulunduracağının ve yolun sonuna kadar iki ülke arasında koordinasyon sağlanacağının garantisi nedir?” yönünde sorulan bir soru üzerine şu açıklamalarda bulundu: “İran ve Rusya arasındaki ilişki dostça bir ilişkidir. İyi komşuluk ilişkilerine dayanmaktadır ve genel anlamda stratejik bir ilişki sayılmaktadır.

İran ve Rusya, Suriye krizinde birbirine yardım etmiş ve birbiriyle koordinasyon halindedir. Tabi bu koordinasyonlar Suriye hükümetinin merkeziyetiyle gerçekleşmiştir. Suriye’nin müttefiklerinin ve direniş eksenin lehinedir.

Suriye hükümetinin ve halkının iradesinin dışında barışa müdahalede bulunmak isteyen bütün ülkeler bir yere ulaşamayacaktır. Ama İran ve Rusya arasında Suriye konusundaki koordinasyon aynı şekilde devam etmektedir.”

Ali Ekber Velayeti, “Ateşkesinin maddelerinden birinin Hizbullah’ın Suriye’den çıkması olduğu söyleniyor. Acaba bu doğru mu?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Bu Suriye’nin düşmanlarının iddiasıdır. Hizbullah şimdiye kadar birçok şehit vermiş ve Suriye hükümetine en fazla yardımı yapmıştır. Suriye hükümeti de aynı şekilde Hizbullah’ı ve Seyyid Hasan Nasrallah’ı kendilerine çok yakın görmektedir. Bu tip olumsuz açıklamaların düşmanın propagandası olduğunu söylemek gerekir.”

 Ali Ekber Velayeti, “Nuri El-Maliki konuşmalarında Irak’taki yeni komplolara değindi. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi: ‘Biz Direniş hattının bir sonraki adımının Musul’u kurtarmak olacağı ve bu bölgenin yeniden Irak halkına ve hükümetine kavuşacağı konusunda çok umutluyuz.

Bazı komplocular Amerika’nın ve bazı gerici bölge ülkelerinin desteği ile Irak’ı bölmek istemektedir. Hiç şüphesiz bu komploları yenilgiye uğrayacaktır.”

Rast Haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz