Çarşamba , 22 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran İslam Cumhuriyeti’nde Öğrenci Günü
İran İslam Cumhuriyeti’nde Öğrenci Günü

İran İslam Cumhuriyeti’nde Öğrenci Günü

Amerika Başkan Yardımcısının İran’a gerçekleştirdiği ziyaret nedeniyle öğrencilerin protesto gösterisinde bulunması sırasında ve 3 öğrencinin ölümü ile sonuçlanan gün hatırına, İran’da öğrenci günü olarak anılmaktadır.

Tesnim Haber Ajansı – Dün, İran takviminde 16 Azer, İran’da öğrenci günüydü. 63 yıl önce Amerika Başkan Yardımcısı Richard Nixon’un İran’a olan seferine karşı itirazlar esnasında Tahran Üniversitesi’nde 3 öğrencinin öldürülmesi ile bu gün İran tarihinde unutulmaz günler arasına girdi. Öğrenciler Nixon’un İran’a olan ziyaretini İran halkının iradesine karşı en büyük saygısızlık olarak değerlendiriyorlardı. Nixon’un Tahran ziyaretinden 4 ay önce CIA ajanları İran’da Ajax operasyonu denilen büyük askeri darbe düzenleyerek İran halkının seçtiği Başbakan Muhammed Musaddık’ı devirerek ülkeden kaçmış Muhammed Rıza Pehlevi’nin diktatörlüğünü devam ettirmek için yardımcı olmuşlardır.

Yüzlerce insanın tutuklanması ve onlarca insanın ölümü ile sonuçlanan böyle bir darbe girişiminden sonra Amerika Başkanı yardımcısının İran ziyaretinde bulunup Şah ile görüşmesi İran halkına karşı büyük bir saygısızlık gibi gözüküyordu. Bundan birkaç gün öncede Britanya Büyükelçiliği darbeden sonra tekrar göreve başladı ve yine İran hükümetine olan baskılarını arttırdı. Bu gün İran’da anti Amerika olmak için tarihi bir neden oldu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz