Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran: Türkiye’yi uyardık
İran: Türkiye’yi uyardık

İran: Türkiye’yi uyardık

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdullahiyan, “Uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü girişimin hatalı ve kötü sonuçlar doğuracağı” konusunda Türkiye’yi uyardıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde düzenlenen, “Irak ve IŞİD’e Karşı Uluslararası İttifak” konulu etkinlikte konuştu.

“ABD veya başka bir ülke tarafından Suriye’nin milli egemenliğine karşı yapılacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü girişimi hatalı ve kötü sonuçlar doğuracak bir girişim” olarak nitelendiren Abdullahiyan, bu konuda Türkiye’yi uyardıklarını söyledi.

Abdullahiyan konuşmasında, Esed’in devrilmesine İran’ın izin vermeyeceğini vurguladı. Abdullahiyan şöyle konuştu:

“ABD, IŞİD’e saldırmadan önce İran’a, Beşşar Esed Hükümeti’nin merkezlerine saldırı planları olmadığına ilişkin bilgi verdi. Benzer bilgiyi Şam hükümetine de verdi ancak buna rağmen bu konuda onlara güvenmiyoruz. Bu yüzden gelişmeleri yakından takip ediyoruz. “

Kobani’deki durum

Bu arada Abdullahiyan, Kobani’deki durum hakkında İran’ın, Suriye rejimine yaptığı yardımlar çerçevesinde Kobani Kürtlerine yardım için gerekli girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Yardımların içeriğine ilişkin bilgi vermeyen Abdullahiyan, “Kobani’deki krizi sona erdirmek için bölge ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Dostumuz Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerinde önemli rol oynayabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Al Jazeera