Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » İran’a Karşı Arap-İsrail İttifakı
İran’a Karşı Arap-İsrail İttifakı

İran’a Karşı Arap-İsrail İttifakı

İnternet haber dergisi World Afairs haberinde, Tiran ve Sanafir adalarının kontrolünün Mısırdan Arabistan’a geçmesinin, İsrail ve Arap ülkelerini siyasi ve coğrafi olarak birbirlerine yaklaştırdığını yazdı.

Tesnim Haber Ajansı – Doğal kaynaklar ve nüfus bakımından içi boş olan bu adaların hiçbir değerinin olmadığını ama haritaya dikkatli bir şekilde bakıldığında adaların Tiran Boğazı geçitlinde Kızıl Deniz ile Fars Körfezi arasında oldukları görünür. Hangi gemi güneyden, işgal edilmiş topraklar ve Ürdün’e gitmek isterse bu yoldan gitmesi gerekir.

Ama bugün koşullar değişmiştir. Arabistan ve Mısır İsrail’den ötürü endişeli değillerdir. Zira Siyonistler tekrardan Mısır ile savaşma yanlısı değillerdir ve şimdiye kadar da asla Arabistan ile savaşmamışlardır.

Kahire ve Riyad yönetimi bugün İran’dan endişe duymaktadır ve bu yüzden Mısır 2 adanın kontrolünü bir kere daha Arabistan’a vermiştir. İsrail parlamentosunun bir üyesi olan Tzachi Hanegbi, gerçekleşen olayla ilgili olarak, Arabistan’a geri verilen adaların İsrail ile alakalı olduğunu ve bu durumun kendilerini rahatsız etmediğini söyledi. Hanegbi, uluslararası hukuka göre Suudiler navigasyon özgürlüğü kurallarına uymaktadır ve kendilerinin Mısır ile yaptıkları anlaşmada bir sorunla karşılaşmayacaklarını ifade etti.

Hanegbi, Arabistan’ın Siyonist rejim ile dostluğunu aleni bir şekilde belli etmediğini ama kapalı kapılar ardında çok iyi anlaştıklarını söyledi. Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cebbar dolaylı olarak İsrail ile Mısır arasındaki yapılan anlaşmaya uyacaklarını belirtti.

Raporun sonunda iddia edilen bilgiye göre, zamanında İsrail ile yapılan savaş; Arapları birbirlerine bağlamıştı, şimdi ise İran bu ülkeleri birbirine yakınlaştırmıştır. Gerçi Siyonist rejim ile Arap ülkelerini yakınlaşmasının birbirlerine olan alakadan kaynaklanmadığını ve geçmişte Türkiye, Yunanistan, Amerika ve Arabistan’ın dostlukları soğuk ittifakların bile yeterli derecede etkili olduğunu göstermiştir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz