Çarşamba , 13 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran’da Cumhurbaşkanlığı İçin 1636 Kişi Kayıt Yaptırdı
İran’da Cumhurbaşkanlığı İçin 1636 Kişi Kayıt Yaptırdı

İran’da Cumhurbaşkanlığı İçin 1636 Kişi Kayıt Yaptırdı

İran seçim kurulu başkanı Ali Asger Ahmedi yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylıkla ilgili tanınan 5 gün içinde toplam 1636 kişinin adaylık için kayıt yaptırdığını söyledi.

Ahmedi, bunlardan 137’sinin bayan ve 1499’unun erkek olduğunu bildirirken, en küçük adayın yaşının 18 ve en yaşlısının da 92 olduğunu bildirdi.

Ahmedi dün kayıtların son gününde 590 kişinin kayıt yaptırdığını bildirirken, adayların kayıtlarının Anayasayı Koruma Konseyi’ne gönderildiğini belirtti ve ”sözkonusu konsey 5 gün içinde adayların yetkileriyle ilgili  incelemeleri tamamlayacak ve eğer lazım olursa 5 gün daha bu süre uzatılabilecek” dedi.

Ahmedi, adayların salahiyetlerinin kabul edilip edilmediği konusundaki karar  duyurunun 26-27 nisan tarihlerinde açıklanacağını bildirirken,  28 nisan da içişleri bakanlığına bildirilmesinin ardından cumhurbaşkanlığı adaylarının seçim propaganda çalışmalarının da 20 gün için başlayacağını söyledi.

İran’da 12. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri ve İslami Şehir ve Köy Şuraları seçimleri  19 mayıs tarihinde düzenlenecek.

parstoday

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz