Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Sosyal Konular » Edebiyat » İran’da Mevlana Sempozyumu düzenleniyor
İran’da Mevlana Sempozyumu düzenleniyor

İran’da Mevlana Sempozyumu düzenleniyor

Mevlana Sempozyumu Genel Müdürü Hüseyin Baher, Mevlana’nın eserlerinde kullandığı barışçıl dile işaret ederek, bunun anlamının Mevlana’nın “Ben kendimle barışmayana kadar sizinle barışamam” demek olduğunu dile getirdi. Bu yılki sempozyumun da kullanacağı sloganı “Dünya Barışı İçin İrfan” olduğunu söyleyen Baher, irfanın teorik ve ameli yönüne dikkat çekti.

Gerçek sanatın irfandan ilham aldığını söyleyen Sempozyum Genel Müdürü, “İrfanın birçok yönü ebedi olduğu için bizim de Mevlana üzerinden ticaret yapmak yerine Mevlana’nın değerini bilmemiz gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

Söz alan Sempozyum Genel Koordinatörü Ekberi, sempozyum için 14 ülkeyi davet ettiklerini ama Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerin davetlilerin katılma yönünde herhangi bir geri dönüş yapmadıkları dile getirdi.

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Farsça Kürsüsü bulunan Türkiye, Kanada, İngiltere, Tacikistan, Kazakistan, Kırkızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Hindistan… ülkeleri bu sempozyum için davetiye gönderdiklerini söyleyen Ekberi, bu sempozyomun önemine dikkat çekti.

Mevlana’yla ilgili sempozyum bu 29 Eylül Perşembe günü saat TSİ saatiyle 17:30’de başlayıp 20:30’de bitecek.

 

mehrnews

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz