Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Vahdet Konusu » İran’da Şii ve Sünni alimlerin katılımıyla ‘Tekfirci Tehlike ile Mücadele’ konferansı
İran’da Şii ve Sünni alimlerin katılımıyla ‘Tekfirci Tehlike ile Mücadele’ konferansı

İran’da Şii ve Sünni alimlerin katılımıyla ‘Tekfirci Tehlike ile Mücadele’ konferansı

“İslam Alimlerinin Nazarından Tekfirci Akımların Tehlikesi” başlıklı uluslararası konferans 83 ülkeden 1000 ‘den fazla alim ve düşünürün katılımıyla İran’ın Kum şehrinde başladı. Konferansta yapılan konuşmalarda tekfir tehlikesiyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak çözüm üretilmesi gerektiği vurgulandı.

Geçtiğimiz Pazar günü İran’ın Kum şehrinde “İslam Alimlerinin Nazarından Tekfirci Akımların Tehlikesi” konulu uluslararası konferans başladı.

İki gün sürmesi planlanan konferansa 83 ülkeden 1000’den fazla kişi katılıyor.

Konferans süresince tekfircilik sorunun dört başlık altında incelenmesi planlanıyor: Tekfirci fikrin ve aşırı grupların kökenleri; tekfircilerin itikadi temellerini inceleme; tekfirci grupların siyasetle ilişkisi; tekfircilikten ve tekfirci grupların saldırılarından kurtulmak için geçerli bir yol oluşturmak üzerine çalışılması…

Konferansın açılışında konuşma yapan Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi “gençlere tekfirciliğin İslam’la uzaktan yakından bağdaşmadığının öğretilmesi gerektiğini” belirtti.

Ayetullah Şirazi sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tekfirci gruplar İslam’a, Müslümanlara, hatta tüm insanlığa zarar veriyorlar. Bu durum karşısında bu grupları etkisizleştirmek, onları bu hataya sürükleyen etkenleri tespit etmek ve köklerini kurutmaya çalışmak da bizim sorumluluğumuzdur.”

Konferansta konuşma yapan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El-Caferi ise şunları söyledi: “Şu anda maruz kalınan en büyük tehlike tüm bu yapılanların sahte bir İslam davası adına yapılıyor olmasıdır. Terörün dini ya da vatanı olmaz.”

Iraklı bakan ardından şu soruyu sordu:“Neden IŞİD’in silahlı askerleri Kudüs ya da Filistin’in özgürlüğü için bir mücadeleye girmiyorlar?”

Hizbullah Siyasi Komite Başkanı Seyyid İbrahim Emin Es-Seyyid ise şunları söyledi: “Tekfirci terörün yarattığı tehlikelerden biri de İslam düşmanlarının hedeflerini gerçekleştiriyor ve İslam ülkelerinde bitmek bilmeyen fitne ateşini tutuşturuyor olmalarıdır.”

islamianaliz

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz