Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran’dan ABD’ye Cevap: Tepelerine Füze Yağar
İran’dan ABD’ye Cevap: Tepelerine Füze Yağar

İran’dan ABD’ye Cevap: Tepelerine Füze Yağar

İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları’nın üst düzey komutanlarından Emir Ali Hacızade, ABD’yi kastederek “Tepelerine füze yağar“ şeklinde sert bir açıklama yaptı.

AFP’nin haberine göre, İran bugünkü Devrim Muhafızları tatbikatında yeni füze denemeleri gerçekleştireceğini duyurdu. Devrim Muhafızları’nın internet sitesindeki açıklamada, tatbikatta İran tarafından üretilen radar, füze ve siber savaş sistemlerinin yanı sıra komuta ve kontrol merkezlerinin kullanılacağı belirtildi. Tatbikatın,  İran’ın, “tehditlere ve küçük düşürücü yaptırımlara” karşı hazır olduğunu göstermek için düzenlendiği ifade edildi.

İran’ın kuzeydoğusundaki eyaletlerden Semnan’da düzenlenecek tatbikatta, kısa menzilli füzeler deneneceği açıklandı. “Velayet Savunucuları” adlı hava savunma tatbikatının beş gün süreceği duyuruldu.

“Tepelerine füze yağar”

Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacizade, Trump yönetiminin İran’a yönelik askeri saldırı tehditlerine “eğer düşman sınırı aşacak olursa bu füzeler onların üzerine yağacaktır” dedi.

Devrim muhafızları tarafından bugün İran’ın kuzeyindeki Semnan bölgesinde düzenlenen büyük askeri tatbikatın ardından bu konuşmayı yaptı.

İran’da düzenlenen büyük askeri tatbikatta bütün savunma sistemleri, radarlar, komuta merkezleri ve karadan karaya füze rampalarının kullanıldığı bildirildi.

İran’da düzenlenen “Müdafiyan-ı Harim-i Asuman-ı Velayet” adlı tatbikat dolayısıyla gazetcilere açıklamalarda bulunan General Hacızade “Düşman eğer bir yanlış yapacak olursa gürleyen füzelerimiz onların hedeflerini vuracaktır” diyerek İran ordusunun her türlü saldırıya karşı tam hazırlıklı olduğunu söyledi.

“Silahlı kuvvetlerimizin sahip olduğu kapasiteye dayanarak şunu söylüyorum ki, hiçbir dış tehdit bize zarar veremez” diyen General Hacızade Amerika’nın İran’a yönelik askeri tehditlerine şöyle karşılık verdi:

”Washington yönetimi İran’a karşı düşmanlığını göstermek için sadece bahane peşinde koşuyor. Bize ise 24 saat ülkemizin güvenliğinin savunulması için çaba sarfediyoruz. Eğer düşman bir yanlış yapmaya kalkacak olursa, bizim gürleyen füzelerimiz onların üzerine inecektir”

Öte yandan  Japonya’da temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı  James Mattis, “terörizmin en büyük sponsorunun  İran” olduğunu iddia etti,

Yurt dışına gerçekleştirdiği ilk seyahat turu kapsamında Güney Kore ziyaretini tamamlayarak Japonya’nın başkenti Tokyo’ya geçen Mattis, ev sahibi ülkenin hükümet yeklileriyle yaptığı görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında  İran’ı hedef aldı.

Mattis, “İran söz konusuysa; bu, dünyada terörizmin tek büyük devlet sponsorudur. Görmezden gelmenin faydası yok. Reddetmenin faydası yok” ifadesini kullandı.

İran’dan ABD’ye “yaptırım” hamlesi

İran, ABD merkezli şirket ve iş adamlarına yaptırım uygulayacağını duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığına ait internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, ABD merkezli şirket ve iş adamlarına İran tarafından yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, “ABD’nin İran aleyhine kanun dışı adımlarına karşılık, mütekabiliyet esasına uygun olarak, bölgedeki aşırılık yanlısı terörist gruplara ve bölgedeki savunmasız insanlara yönelik cinayet ve sindirmelere yardım eden kişi ve şirketlere yaptırım uygulayacaktır. Bu kişi ve şirketlerin isimleri zamanla duyurulacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Yaptırım kararının alınmasının nedeninin ise “ABD’nin İran’ın son füze denemesini gerekçe göstererek, bazı İranlı şirket ve iş adamlarına yönelik yeni yaptırım listesini duyuracağını bildirmesi ve İranlıların ABD’ye girişini engelleyen kararname” olduğu kaydedildi.

Ajanslar

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz