Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran’dan Erdoğan’ın çağrısına cevap: Türkiye bu konuda ciddi ise işbirliğini başlatabiliriz
İran’dan Erdoğan’ın çağrısına cevap: Türkiye bu konuda ciddi ise işbirliğini başlatabiliriz

İran’dan Erdoğan’ın çağrısına cevap: Türkiye bu konuda ciddi ise işbirliğini başlatabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel para birimleriyle ticaret yapılmasına yönelik İran’a yaptığı çağrı Tahran yönetimi tarafından olumlu cevap geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını değerlendiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi,‘Türkiye’nin çağrısı kısa vadeli olmayıp planlanmış uzun vadeli bir plan ise olumlu bir çağrıdır. Türkiye bu konuda ciddi ise işbirliğini başlatabiliriz’ açıklamasında bulundu.

Kasımi, ‘Yeterli ekonomik güce sahip ülkelerle milli para birimleriyle ticaret yapılmasını olumlu karşılıyoruz’ ifadelerinde bulundu.

Sözcü, ‘Ekonomisi güçlü ülkeler özellikle yeni güçler milli para birimleriyle kendi aralarında mekanizmalar oluşturup, böylelikle zaman zaman kurlar üzerinde oluşan olumsuz etkiler uzak durabilir. Özellikle iki ülke komşu ise ve aynı zamanda aralarında önemli bir ticaret hacmi de varsa bu tip alışverişler her iki tarafın da yararına olur’ dedi.

Erdoğan’ın, Çin ve Rusya ile yapılacak alışverişte de yerli paraların kullanılması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Sözcü, ‘Böyle bir halka oluşup gelişebilirse, bir dönüm noktası olur. Elbette bu kolay bir iş değil, yüksek bir irade ve ciddiyet gerektiriyor. İşi rayına koyup sonuç almak için geniş kapsamlı bir işbirliği gerekiyor. Karmaşık bir mesele olsa da bu düşünceyi fiiliyata dönüştürürsek çok olumlu bir düşüncedir’ ifadelerini kullandı.

İslami Analiz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz