Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İran’ın savunma gücünü gösteren Velayet Seması Hava Kuvvetleri tatbikatı
İran’ın savunma gücünü gösteren Velayet Seması Hava Kuvvetleri tatbikatı

İran’ın savunma gücünü gösteren Velayet Seması Hava Kuvvetleri tatbikatı

İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetleriyle İslam İnkılabı muhafızlar ordusunun Ortak ve genel hava kuvvetleri tatbikatı, Velayet-7 sema müdafileri pazartesi günü İran’ın güney, güney batı ve güney doğu hava sahalarında başlatıldı.

Askeri tatbikatlardan amaç, savaş kabiliyetini yükseltmek, Tatbikata katılan kuvvetlerin yeterliliğini arttırmak, muhtemel saldırgan güçleri caydırmak, savaşa hazırlıklı olmak, eğitim kapasitesini artırmak, yeni taktikler geliştirmek, gelişmiş yeni silah ve askeri teçhizatları denemektir.

Bölge ülkelerinin bazısının tekfirci terörizmi maşa olarak kullandıklarını ve bölge güvenliğinin tehdit edildiğini göz önünde bulundurursak, İran’ın askeri hava tatbikatının bu stratejik ve hassas bölgede özel bir mesaj ve önemi içermektedir. İran İslam cumhuriyeti halkı ve yetkilileri açısından iç güvenlik, sınır güvenliği, ülkemizin hava, karasuları güvenliği ve bölgesel güvenlik hayatı öneme sahiptir.

Millî güvenlik farklı unsurların bir araya gelmesinden oluşur. Milli güvenlik Bir milletin güvenliğini, vatan topraklarının bütünlüğünü, milli kurumları, milli ve insaniyle dini değerleri ve milli menfaatlerinin tüm askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik imkânlar kullanılarak iç ve dış tehditlerden korunumunu ifade eden genel bir topyekûn savunma ve tehdit önleme kavramıdır. Günümüzde ülke savunma gücünü yükseltebilmek için, hem iç, bölgesel, uluslararası satıhta gerekli önlemler alınıp kabiliyetler ve yetenekler geliştirilmelidir. Günümüzde tehdit kaynakları askeri çatışmalar, klasik savaşlar, yumuşak savaşlar, hibrit savaşları, gayri nizami savaşlar, Siber savaşlar, psikolojik savaşlar, hava uzay savaşları, elektronik savaşlar olarak geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Bu savaşlar artık bilim ve teknolojiyle yüksek uzmanlık gerektiren eğitimli insan gücüyle yapılmaktadır. İran’ın askeri ve savunma stratejisiyle doktrininin temel ilkelerinden biri, askeri ve savunma gücünü arttırmak, yumuşak savaşla sert Savaş’a karşı mücadelede etkin bir savunma ve caydırıcı güç oluşturup zirveye ulaştırmaktır. Güvenliği sağlayıp korumak için iki temel ilkenin gerçekleştirilmesi gerekir. Bunlardan Biri savunma sanayisini yerli insan gücüyle geliştirip imal etmek ve diğeriyse olağan savunma kapasitelerini arttırmaktır.

Askeri ve güvenlik uzmanlarına ve stratejistlere göre,  İran çevresinde ve Fars Körfezi bölgesindeki ülkelerde ve sularında Amerika askeri güçleri ve üslerinin bulunması, İngiltere’nin askeri üsler inşa etme çalışmaları,  Amerika ve İngiltere ile birlikte bölgedeki bazı ülkelerin yönetimlerinin uzun süreli olarak İran çevresindeki güvenliği sarsıcı eylemler yapma niyetinde olduklarını gözler önüne sermektedir. Amerika son on yılda İran korkusunu aşılayarak Fars Körfezindeki Arap monarşi rejimlerine yüz milyarlarca silah ve savaş uçakları satmış bulunuyor.

Bu olay ve eylemler, Müstekbir ve sömürgeci güçlerin İran’ın güvenlik alanını sarsmaya çalıştıklarını gözler önüne seriyor. İslam inkılabı rehberi ve başkumandan İmam Hamenei, İran yerel savunma sanayisi tesislerinde incelemelerde bulunup, savunma sanayisi alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri müşahede etti. İmam Hamenei bu inceleme çalışmaları ardından yaptığı açıklamada, savunma gücünü arttırmak amacıyla bilim ve teknolojik faaliyetlere özel bir önem verilmesi gerektiğini, günümüz dünyasında zorba ve sultacı güçlerin insani vicdan ve ahlaki değerlerden tamamen yoksun olduklarını, ülkelere saldırıp, işgal ve katliamlardan çekinmediklerini, masum insanları katlettiklerini, bu saldırı ve işgallere karşı savunma ve karşı saldırı silahlarını geliştirmenin en doğal bir hak olduğunu, çünkü zorba güçlerin ülkemizin gücünü hissetmemeleri halinde milli güvenliğini sağlanamayacağını vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti’nin askeri doktrini, savunma ile caydırıcılık ve saldırıya karşı saldırı temelinde geliştirilmiştir. Saldırılara karşı en korkunç imha eylemi başlatılacaktır. İran’ın askeri ve savunma gücünden dolayı, bölgesel barış ve güvenlik sağlanıp korunmaktadır. İran filli olarak, saldırganlara anda imha operasyonu başlamış olacak güce sahip olduğunu da ispatlamıştır. Nitekim İran askeri ve savunma güçleriyle güvenlik tehdit kaynaklarını imha edip, bölgesel güvenliği sağlamaktadır.

Parstoday

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz