Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » IŞİD, 16 Sivili İdam Etti
IŞİD, 16 Sivili İdam Etti

IŞİD, 16 Sivili İdam Etti

Irak’ın Musul kentinin IŞİD’den kurtarılması operasyonu sürerken, örgüt kentteki çatışmalardan kaçmaya çalışan 16 sivili idam etti.

Irak ordusu ülkenin 2. büyük kenti Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonunu sürdürürken, kentteki siviller çatışmalardan zarar görmemek için kaçmaya çalışıyor.

Ancak yakalananlar IŞİD tarafından öldürülüyorlar veya canlı kalkan olarak kullanılıyorlar.

Siviller nedeniyle operasyonda çok hasas davranan Irak ordusu ise IŞİD’in canlı kalkan olarak kullandığı sivilleri kurtarıyor.

‘SON BİR AYDA IŞİD 325 SİVİLİ ÖLDÜRDÜ’

Musul Operasyonu ile ilgili Sputnik’e açıklama yapan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sözcüsü Said Mamuziny “Musul’un batısında çatışmaların çok şiddetlendiğini ve sivillerin bundan olumsuz etkilendiğini belirten Mamuziny, şöyle konuştu:” Musul savaşı zahmetli oluyor. Musul savaşında çok sayıda sivil de ölüyor. IŞİD sivilleri canlı kalkan yapıyor. Kaçan sivilleri öldürüyor. Sivillerin evlerine girip kanaslarla Irak ordusuna saldırıyor. IŞİD militanları sivillerin evlerine çok girdiği için sivil kayıplar yaşanıyor. Musul’un Keyrewan bölgesinde çatışmalardan kaçmaya çalışan 16 sivil IŞİD tarafından yakalanarak idam edildi. Bu idam edilen 16 sivil çatışma bölgesinden güvenli bölgelere kaçmaya çalışırken yakalanmışlardı. IŞİD son bir ayda Musul’da kentten kaçmaya çalışan 325 sivili tarayarak öldürdü. IŞİD sivillerin kaçmasını istemiyor canlı kalkan yapmak için. IŞİD saldırıları nedeniyle siviller çok zurumda kalıyor” dedi.

Mamuziny, sivillerin fırsat bulduğunda IŞİD’in elinden kaçtığını da sözlerine ekledi.

MUSUL’UN BATISININ YÜZDE 90’I IŞİD’DEN GERİ ALINDI

Irak ordusu Musul’u kurtarma operayonunu 7 ay önce başlatmıştı. Son olarak bugün Irak ordusundan yapılan açıklamada kentin batısının yüzde 90’ının IŞİD’den geri alındığı açıklanmıştı.

Kentin batısında hala 250 bin civarında sivilin olduğu sanılıyor.

Norveç Mülteci Konseyi de bugün kentin batısından 20 bin sivilin kaçtığını belirterek bunun, operasyonun başlangıcından bu yana tek günde yaşanan en yüksek sivil kaçışı olduğunu belirtti.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz