Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » IŞİD, Kilis’e Sızıyor
IŞİD, Kilis’e Sızıyor

IŞİD, Kilis’e Sızıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü iki il valiliğine gönderdiği “gizli” yazıda, IŞİD terör örgütü hakkında uyarıda bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 21 Mayıs 2016 tarihinde iki il valiliğine gönderdiği “gizli” ibareli yazıda IŞİD tarafından Türkiye’ye atılan füzelerin amacının, insanların bu bölgeyi terk etmesini sağlamak olduğu belirtildi. Yazıda, “Halkın burayı boşaltması halinde sınır hattında hazır bekleyen örgüt üyeleri buralara sızacak” uyarısına yer veriliyor.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, terör örgütü IŞİD’in Kilis ve Gaziantep’i fethederek “İslam Devleti” topraklarına katılması için eylemlerini artıracağı uyarısında bulundu. Örgütün Kilis’e attığı ve 21 yurttaşın ölümüne neden olan roketatar mermilerinin amacının bölgedeki halkın yaşam yerlerini terk ettirmek olduğunu belirten Emniyet, “Halkın yerleşim yerlerini boşaltması halinde sınır hattında hazır bekleyen örgüt mensupları bu yerlere sızacak” dedi.

“CERABLUS HATINA İNŞA EDİLEN DUVARIN ALTINDAKİ TÜNELDEN KİLİS’E SIZIYORLAR”

Emniyet, sınırın Cerablus hattına inşa edilen duvarın altında kazılan tünelden Kilis’e sızan IŞİD üyelerinin de, kentte uyuyan hücreler olarak görevlendirildiklerini bildirdi.

İŞTE O BELGE

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kilis ve Gaziantep valiliklerine 20 Mayıs 2016 tarihli “gizli” ibareli bir yazı gönderdi ve çarpıcı uyarılarda bulundu. Kilis Vali Yardımcısı Mustafa Ünver Böke de bu uyarı kapsamında Öncüpınar Sınır Mülki İdare Amirliği’ne 21 Mayıs 2016 tarihli “güvenlik önlemi” konulu bir yazı gönderdi.

Vali Yardımcısı Böke, Emniyet yazısına dayanarak IŞİD’in kente yönelik eylem planlarını şöyle sıraladı:

* (IŞİD’in) Kilis/Öncüpınar kara hudut kapısına yönelik bomba yüklü araçla hazırlık aşamasında olduğu,

* Örgütün Kilis ve Gaziantep illerini sözde fethederek İslam Devleti topraklarına katılması için bu illerde eylemlerini artıracağı,

* Bölgede yaşayan halkın yerleşim yerlerini boşaltması için Suriye’den füze/ roket atış eylemlerine devam edeceği, halkın yerleşim yerlerini boşaltması halinde sınır hattında hazır bekleyen örgüt mensuplarının bu yerlere sızacağı,

* Suriye/Cerablus’ta inşa edilen tünelden IŞİD unsurlarının Kilis’e giriş sağladığı, giriş yapan unsurların hiçbir eylemsel aktiviteye katılmadıkları ve burada uyuyan hücreler olarak görevlendirildikleri,

* Türk yetkililerin/askerlerinin görüldükleri yerde vurulması gerektiği yönünde hutbe verildiği.

Valilik yazısında, bu nedenlerle Öncüpınar Sınır Kapısı’ndaki güvenlik önlemlerinin gözden geçirilerek arttırılması istedi. Yazıda, “Suriye tarafından gelen araç ve şahısların titizlikle aranması yapıldıktan sonra geçişlerine izin verilmesi, ayrıca ülkemizde giriş yapmak isteyen araçlar ve şahısların titizlikle aranması konusunda Suriye Kapı Gümrüğü’ndeki ilgililerin de uyarılması hususunda gereğini rica ederim” denildi.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz