Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » “IŞİD, Yezit’in Evlatları!”
“IŞİD, Yezit’in Evlatları!”

“IŞİD, Yezit’in Evlatları!”

IŞİD terör örgütünün Suriye’ye kaçmasına izin vermeyeceklerini açıklayan Irak Gönüllü Güçlerinin Hristiyan savaşçılar komutanı Rayan Salim El-Keldani, “Musul IŞİD’e mezar olacak” açıklamasında bulundu.

‘Irak Hristiyan Hareketi’ diğer bir adıyla ‘Babilyun Tugayları’, Haşd El-Şabi’nin (Gönüllü Halk Güçleri) bir alt birimi olarak IŞİD terör örgütüne karşı savaşıyor.

Babilyun Tugayları son zamanlarda teröristlere karşı yürütülen operasyonlardaki başarılı rolü ve Haşd El-Şabi (Şii ve Sünni Müslüman Gönüllüler) ile birlikte IŞİD ile mücadelede sağladığı işbirliğiyle gündeme gelmeye başladı.

Iraklı Hristiyan bir genç olan Şeyh Rayan Salim El-Keldani, Hristiyan Babilyun Tugayları Komutanı. Bu komutan defalarca yaptığı açıklamalarda, “Biz John ve Vahab’ın (Kerbala şehitlerinden iki kişi) evlatlarıyız. IŞİD ise Yezid’in evlatlarıdır” ifadesini kullandı.

Babilyun Tugayları’nın en önemli hedeflerinden biri IŞİD ile mücadele etmek ve işgal altındaki Musul’u kurtarmak. Bu yüzden bu birlikteki gönüllü kuvvetlerin büyük bir kısmı Musul halkından oluşuyor. Musul, eski ve tarihi kiliseleriyle meşhur bir şehir ve Hristiyanlar için doğunun ana sembollerinden birisidir. Tarihte ilk kez IŞİD’in aşırılığı, zorbalığı ve katliamları nedeniyle Hristiyan grupların elinden çıktı.

Şeyh Rayan El-Keldani, Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajında, Musul’u kurtarma operasyonlarında IŞİD ile mücadeledeki son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

Şeyh Rayan El Keldani verdiği röportajda, “Başta şunu söylemeliyiz ki, pazar günü Irak Başkomutanı, ordu ve diğer birlikler tarafından Musul’u kurtarma operasyonlarının başladığını açıkladı. Bu operasyonlara aynı zamanda Haşd El-Şabi kuvvetlerinden Musul’a bağlı 5 birlik de katıldı. Şimdiye kadar ordu, polis ve Gönüllü Halk Güçleri’nin ortak operasyonuyla birçok bölge IŞİD’den kurtarıldı. Önümüzdeki günlerde diğer Gönüllü Halk Güçleri birimlerinin de operasyonlara katılması bekleniyor ve biz bu konuda Musul’da IŞİD kuvvetlerine yapılacak yardım ve desteği engellemek için başkomutanın emrini bekliyoruz.” dedi.

Musul’u kurtarma operasyonlarına katılan bütün silahlı kuvvetler IŞİD’in Musul’dan Suriye’ye kaçmasına engel olacaklarının sözünü de verdi.

Şeyh Rayan El-Keldani, “Bugün Gönüllü Halk Güçleri’nin bütün grupları ve bütün birimleri olarak, IŞİD terör örgütü mensuplarının Suriye’ye kaçmasına ve Suriye’den Musul’a girmesine izin vermeyeceğimiz konusunda söz verdik. Onlar tamamen kuşatılmalıdır. Çünkü eğer IŞİD kuvvetleri Suriye’ye kaçarsa, bu Musul şehri ve Irak’ın tamamı için bir tehlikedir. Bugün bütün teçhizatımız ve askerlerimizle Musul’u kurtarmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

MUSUL IŞİD’E MEZAR OLACAK

Şeyh Rayan El-Keldani, “IŞİD ile operasyonlar devam ediyor ve bu terör örgütüne Suriye’den hala yardım ulaşıyor. Ama biz Musul’un IŞİD’e mezar olacağı konusunda söz verdik ve bizler Irak Gönüllü Halk Güçleri olarak, Musul’un IŞİD terör örgütünün Irak’taki son üssü olacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

El Keldani, Türkiye kuvvetlerinin Irak’taki varlığı hakkında da şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye kuvvetleri hakkındaki karar Irak hükümetinin Başkomutanının elindeydi. Bizler Gönüllü Halk Güçleri olarak hükümet yetkililerinin bu kararına karşı çıkamayız. Sizlerin de bildiği gibi Irak Başkomutanı Türk kuvvetlerinin sadece Başika’da bulunmasına izin verdi. Eğer bu bölgeden bir metre bile ileri adım atarlarsa onlarla IŞİD gibi mücadele edeceğiz.Irak Gönüllü Halk Güçleri olarak, Irak ile yapılan anlaşma çerçevesine çıkan bütün kuvvetlere IŞİD gibi muamele edeceğimizi açıkladık. Irak’taki askeri varlık konusunda Ankara ve Bağdat arasında görüşmeler var. Haber kaynaklarının da ifade ettiği gibi, Türkiye’den üst düzey bir heyet Bağdat’a gelecek ve bu konuda görüşmeler gerçekleşecek.”

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz