Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » IŞİD’in 2 Numaralı Adamı Türkiye’de Ne Yaptı ?
IŞİD’in 2 Numaralı Adamı Türkiye’de Ne Yaptı ?

IŞİD’in 2 Numaralı Adamı Türkiye’de Ne Yaptı ?

IŞİD’in ikinci adamı olarak kabul edilen eski Irak ordu mensubu Ebu Eymen El Iraki’nin uzun zaman Türkiye sınırları içinde saklandığı anlaşıldı

Medya Center editörlüğüne ulaşan ve birden fazla kaynak tarafından teyit edilen habere göre IŞİD‘in ikinci adamı Ebu Eymen El Iraki‘nin uzun zaman boyunca sınır hattının Türkiye tarafında kurulan ve daha sonra lağvedilen ÖZGÜR IRAK ORDUSU kamplarında kaldığı anlaşıldı.

Bölgesel kaynak , şu an Irak içlerinde olduğu sanılan ve hakkında öldüğüne dair asılsız haberler çıkarılan  Ebu Eymen‘in Özgür Irak Ordusu yapılanmasında MİT gözetiminde kurulan bu kamplarda kaldığı ve zaman zaman İstanbul başta bir çok şehire gidip geldiğini bildirdi.
 
Özgür Irak Ordusu’nun ÖSO pratiğinin başarısızlığı ile lağvedilmesine kısa bir süre kala Suriye sahasında Nusra Cephesi ile çatışmaya başlayan IŞİD’in bu kamplarda bulunan bazı mensuplarınında tıpkı Ebu Eymen gibi sınırın Irak sahasna girerek gözden kayboldukları da verilen bilgiler arasında.
 
Ebu Eymen diğer adıyla Ebu Muhannad el Süveydavi, Irak ordusunda eski bir Pilot Albay ve IŞİD’in Irak sahasında ikinci kez güçlenmesine vesile olan adam olarak biliniyor. Kaynaklar Ebu Enes’in Bağdadi’den sonra ki en güçlü adam olduğu konusunda hemfikir.
 
 2004 ve 2007 yıllarında Irak sahasında hapiste kalan Ebu Enes daha sonra Suriye savaşına katılarak IŞİD’in sahil bölgesi komutanlığı olarak isimlendirdiği Lazkiye sahasında ve daha sonra Halep bölgesinde IŞİD çetelerine komutanlık yaptı.
 
 Ebu Enes’in Türkiye macerasında MİT ve Emniyet’in istihbarat birimlerinin faaliyetlerinden haberdar olduğu ama mevcut Suriye poltikası nedeniyle varlığına gözyumulduğu , hatta ÖSO gibi batı tarafından desteklenen Özgür Irak Ordusu’nun kuruluş aşamasında kendisinden faydalanıldığı bildiriliyor.