Çarşamba , 22 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » IŞİD’in Can Damarı Kesildi!
IŞİD’in Can Damarı Kesildi!

IŞİD’in Can Damarı Kesildi!

Irak Gönüllü Halk Güçleri ile Peşmerge birliklerinin birleşmesi sonrasında Telafer, güney ve batı bölgesinden tamamen kuşatma altına alındı.

Musul kentindeki terör örgütü IŞİD militanlarının Suriye ile bağlantısı tamamen kesildi.

Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Gönüllü Halk Güçleri’nin Telafer-Sincar bağlantı yolunu kestiği ve Peşmerge güçleriyle de Sino bölgesinde birleştiği ifade edildi.

Böylece IŞİD militanlarının Musul’dan kaçma veya Suriye’den lojistik destek alma yolu da engellenmiş oldu.

Kenti kuşatma altına alan Gönüllü Halk Güçleri Sözcüsü Kerim Nuri, kent merkezine girmeyeceklerini belirterek, görevlerinin sadece kenti kuşatmak olduğunu belirtti.

Irak ordusu Musul’un batısında yer alan ve çoğunlukta Türkmenlerin yaşadığı Telafer’i ele geçirmek için 23 Ekim’de kentin güneyindeki Kayyara kasabasından harekete geçmiş ve batıdaki çöl bölgeden hızla ilerleme kaydederek 16 Kasım’da Telafer Havaalanı’nı da alarak bölgede kontrolü sağlamıştı.

Telafer merkezine 14 kilometre uzaklıktaki havaalanında konuşlanan Gönüllü Güçler, daha sonra kenti kuşatmak için yeni bir operasyon başlatmıştı.

Irak Gönüllü Halk Güçleri ile bir yıldan uzun süredir Telafer’e 25 kilometre mesafede batı bölgesinde konuşlanan Peşmerge güçlerinin birleşmesinin ardından kent güney ve batı bölgesinden tamamen kuşatılmış oldu.

YÜZLERCE ARAÇ AYRILDI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin yayın organı Rudaw ise, Telafer’den kaçan IŞİD’lilerin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, terör örgütünün Suriye’deki kalesi olarak bilinen Rakka’ya doğru yola çıkan araçlar görülüyor.

Her gün yüzlerce aracın Telafer’den ayrıldığı ve örgüt üyelerinin yanlarına ailelerini de aldığı bildiriliyor.

17 Ekim’de başlayan Musul operasyonuna, ABD’nin başını çektiği koalisyon güçleri hava saldırıları ve karadan özel birliklerle destek veriyor. Cephede ise Irak ordu birlikleri, peşmerge, Gönüllü Halk Güçleri ve Sünni aşiret güçleri IŞİD’e karşı savaşıyor.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, daha önce yaptığı açıklamada orduya bağlı 92. ve 72. Tugay ile Telaferli Şii ve Sünnilerden oluşan gücün Türkmen kentine gireceğini ilan etmişti.

ANKARA’NIN GÖZÜ TELAFER’DE

Milliyet’in verdiği habere göre, Telafer’deki askeri havaalanının Gönüllü Halk Güçleri tarafından IŞİD terör örgütünden geri alınmasıyla, Türkiye sınırdaki askeri birliklerini teyakkuza geçirmişti. Silopi ve Cizre’ye haftalar önce sevk edilen birlikler, bölgedeki gelişmeleri an be an takip ediyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Gönüllü Halk Güçleri’nin Telafer’e yaklaştığına ilişkin bilgilerin Ankara’ya ulaşmasından sonra 10 ve 11 Kasım tarihlerinde kuvvet komutanlarıyla Şırnak’taki birliklere iki gün süren denetleme ziyaretinde bulunmuştu. Geceyi Silopi’deki tümende geçiren Akar, tümenin harekat merkezinde sahada bulunan komutanlarla Telafer konusu dahil son gelişmeleri tele konferans aracılığıyla değerlendirip gerekli emirleri vermişti.

Akar’ın Şırnak’taki birlikleri denetlemesi, Musul operasyonu çerçevesinde Irak’ta istenmeyen gelişmeler karşısında Türkiye’nin müdahale konusundaki kararlılığının yansıtılması olarak yorumlanmıştı.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz