Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » İslam Ülkeleri İşbirliği Konferansı, Göstermelik Bir Oturumdur.
İslam Ülkeleri İşbirliği Konferansı, Göstermelik Bir Oturumdur.

İslam Ülkeleri İşbirliği Konferansı, Göstermelik Bir Oturumdur.

SHAFAQNA– Necef Cuma İmamı Allame Seyyid Sadreddin Kapancı, Hz. Fatıma (s.a) Hüseyniyesinde kıldırdığı Cuma namazı hutbesinde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kapancı Irak’taki mevcut siyasi durumu değerlendirerek şöyle konuştu: Irak çok büyük karmaşalarla karşı karşıyadır. Bir tarafta DAEŞ problemi, bir tarafta ekonomik kriz, halka hizmet sunumundaki ciddi aksaklıklar, gruplar ve partiler arasındaki siyasi çatışmalar… Hepsinden önemlisi ise halkın yetkililere olan güveni kaybetmiş olması… Tüm bunlar Irak’taki durumları içinden çıkılmaz bir hale getirmiş. Tüm bu sorunlardan daha önemlisi ise tüm bu aymazlıklar karşısında yüce merceiyet makamının bir baba şefkati ile yaptığı yönlendirmelerin dikkate alınmayışı yüzünden Irak halkının bu büyük nimetten mahrum kalmış olmasıdır. El ele vermiş olan bu sorunları hepimiz tüm çıplaklığı ile müşahede etmekteyiz.

Türkiye’de düzenlenen İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı konferansına dikkat çeken Kapancı sözlerini şöyle sürdürdü: Göstermelik bir oturumdur. Hiçbir fayda içermiyor. Sırf zahiri kurtarma refleksi ile düzenlenen bir konferanstır. Neden? Nedeni çok açık… Sonuçlarına bakın. Hangi İslam ülkesindeki sorunu giderdiler? Bahreyn’deki sorunu mu? Irak’taki sorunu mu? Suriye’deki sorunu mu? Libya’daki sorunu mu? ….

Kapancı şöyle konuştu: Yaşamakta olduğumuz asır milletlerin asrıdır. Eğer halklar harekete geçmezse mevcut durumlar asla değişmeyecektir. Onun için bu tür oturumların tek amacı vardır mevcut vaziyeti kurtarmak ve Müslüman halkları kandırmak. Zaten neticesi de bu amacı net olarak ortaya koymaktadır.

Yemen halkına yönelik saldırılara da değinen Kapancı sözlerine şöyle devam etti: Öncelikle masum halkın üzerine bomba yağdırılmasını şiddetle kınıyoruz. Ateşkese rağmen günahsız halkın üzerine Suud uçaklarının bomba yağdırmasına uluslar arası camianın sessiz ve duyarsız kalmasını da şiddetle kınıyoruz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz