Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İsrail, 50 Yıl Yemenli Yahudi Çocukları Çalmış
İsrail, 50 Yıl Yemenli Yahudi Çocukları Çalmış

İsrail, 50 Yıl Yemenli Yahudi Çocukları Çalmış

Yemen’de bulunan Yahudilerin çocukları 1948 yılından sonra sık sık kaçırılma olayları ile gündeme gelmişti. İsrailli bakan Tzachi Hanegbi’den konuyla ilgili itiraf gibi bir açıklama geldi.

Dünya gündemine sık sık kaçırılma hadiseleriyle gelen Yemenli Yahudilerin çocuklarıyla ilgili İsrailli bakandan itiraf geldi. İsrailli bakan Tzachi Hanegbi, yüzlerce Yahudi Yemenli çocuğun ailesinden çalındığını söyledi.

İsrail’de yayın yapan Channel 2’s “Meet the Press” programına katılan Hanegbi, üstü kapalı bir itirafta bulundu. Hangbi, 1948-54 yılları arasında bin 500 Yemenli Yahudi çocuğun ailesinden kaçırılarak, İsrail’deki aşkenazi ailelere teslim edildiğini ima etti. Çocukların kaderi ile ilgili soruları cevaplamaktan kaçınan Hanegbi, ısrarlı sorulara rağmen “Asla bilemezsiniz” vurgusunda bulundu

İsrail’deki çocukların kaybolmasını inceleyen komite ise “Yemenli çocukların kaçırılması ile ilgili hiçbir olgusal belirtiye rastlanmamıştır” sonucuna varmıştı.

İsrail’de adalet bakanlığı görevinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Emekli Adalet Yaacov Kedmi de çocukların kaderiyle ilgili soruları cevaplamaktan kaçınmıştı.

Dünyabülteni 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz