Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » İsrail, Arap İşbirlikçileri ile Yeni İşgallere Hazırlanıyor
İsrail, Arap İşbirlikçileri ile Yeni İşgallere Hazırlanıyor

İsrail, Arap İşbirlikçileri ile Yeni İşgallere Hazırlanıyor

Siyonist İsrail rejiminin Genelkurmay Başkan Vekili General Yair Golan, geçtiğimiz günlerde gazetecilere yaptığı açıklamada Hizbullah’ın İsrail için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtmiş ve terör ile mücadelede bölgedeki Arap devletleri ile olan işbirliklerinin mahiyetine işaret etmişti.

Tesnim Haber Ajansı – “Tel Aviv ve Arap devletleri arasında askeri ve istihbarat alanlarında işbirliği devam etmektedir” ifadelerini kullanan Yair Golan, bölgedeki Arap devletleri ile olan işbirliklerini IŞİD ile mücadele olarak tanımladı.

Ürdün devletinin IŞİD tarafından tehdit edildiğine işaret eden İsrailli General; “IŞİD ile mücadelede Ürdün’ün emniyeti ve güvenliği için her türlü askeri ve istihbarat desteğini vermekteyiz” açıklamasını yaptı. Bölgede düşmanca tutumlardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Yair Golan “Bölgenin terör karşısındaki güvenliğini ve emniyetini sağlamak ve istikrarı koruyabilmek için bölge ülkeleri ile dostane ilişkiler geliştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay Ürdün Kralı ikinci Abdullah ile görüşen İsrail’in gizli servisi Mossad Başkanı Yossi Cohen, bölgede Hizbullah’ın İsrail için büyük bir tehdit olduğunu belirtmiş ve Hizbullah’ın bugünkü elde ettiği potansiyel ve gücün İsrail’i endişelendirdiğine işaret etmişti.
Hizbullah’ın askeri gücünde ilerleme kaydettiğini belirten Yair Golan; “Düne göre daha ilerlemiş ve sahasını genişletmiş bir Hizbullah ile karşı karşıyayız. Bölgenin bugünkü durumunu geçmiş ile karşılaştırır isek, Hizbullah’ın şuan ki gücü ve potansiyeli bizim için büyük bir tehdit oluşturmaktadır” dedi.

İsralli General Yair Golan’ın ifadelerini değerlendiren siyasetçiler bu durumun Suud rejiminin bölgede devam eden iç savaşlardaki varlığının bir sonucu olduğunu belirterek “Siyonist İsrail rejimi Arap devletleri ile birlikte yeni işgallere hazırlanıyor” tespitinde bulundular. Bu siyasi değerlendirmeyi destekleyecek ilk örnek ise Suud rejiminin veliahttı olan Muhammed bin Salman’ın Ürdün ziyaretinin ardından Ürdün Büyükelçisinin İran’dan alınması oldu. Ayrıca Siyonist İsrail rejimi hızlı bir şekilde Kudüs’te yeni duvar inşaatına başlayarak işgal altında olan Kuzey Filistin’de askeri yığınak oluşturmaya başladı.

Hizbullah’ı terör listesine alabilmek için milyon dolarlarını harcayan Suud rejimi İsrail ile olan işbirliğine hız vererek direniş hattına karşı yeni senaryolar ve askeri hamlelere hazırlanmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz