Pazar , 25 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İsrail polisinin sert müdahalesi sürüyor
İsrail polisinin sert müdahalesi sürüyor

İsrail polisinin sert müdahalesi sürüyor

Filistin’in Ramallah kentinde, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini protesto eden Filistinli gençlere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale edildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Ramallah’ta bir araya gelen Filistinli gençler, İsrail’in Kudüs’te uyguladığı ihlalleri protesto etti. İsrail askerlerinin, Ramallah’ın kuzeyindeki Attare askeri nokta kontrol noktasına doğru yürüyen göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahalesi sonucu onlarca kişi boğulma tehlikesi geçirdi.

Öte yandan İsrail polisinin, Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Polis, Nablus caddesindeki metro durağı güvenlik görevlisine saldıran bir genci gözaltına aldı” denildi.

Dün yaklaşık 100 Yahudinin Mescid-i Aksa’nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967’den beri ilk kez Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi’nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti.

Bu olayların ardından dün Doğu Kudüs’te aracını İsrailli yayaların üzerine sürerek, 14 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Filistinli İbrahim el-Akkari, İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmüştü.

dünyabülteni